A rövid kamatperiódusú lakáshitelek kiváltásával az átlagos ügyleti kamat 5,53 százalékról 2,85 százalékra eshet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája szerint. A Világgazdaság kalkulációi azt mutatják, hogy tízmillió forintos tartozás és 15 év hátralévő futamidő mellett a hitelkiváltással havonta 13,5 ezer forintot takaríthatnak meg az ügyfelek, ez a teljes futamidő alatt 2,4 millió forint is lehet, ami még a kölcsön lecserélési költségei mellett is tetemes. A tíz évnél hosszabb kamatperiódusú lakáshitelekkel is lehet spórolni, a kamatuk ugyanis 4,52 százalékos, szemben a már meglévő, változó kamatozású kölcsönök 5,53 százalékával.
A fenti példában e váltással havi ötezer forint takarítható meg, ez 15 év alatt 948 ezer forint.
A meglévő, rövid kamatperiódusú lakáshitellel rendelkezők között igen nagy a volt devizahitelesek aránya. Igaz, a kölcsönöket forintosították, a kamatfelárat pedig az akkori viszonyok szerint alakították ki, amelyek igazodtak a hitel felvételkori kamatszintjéhez. A mostani banki kínálatban a kamatfelárak jellemzően alacsonyabbak a forintosításkor (2015-ben) megszokottnál, így lehet mintegy 2,68 százalékponttal kisebb a változó kamatozású hitelek kamata, mint a már meglévő kölcsönöké.
Az MNB szerint ez a kamatkörnyezet még legalább öt, de akár hét évig is fennmarad, e helyzetre egyfajta új normaként tekintenek a magyar jegybankárok.
A tartósan alacsony kamatkörnyezet a változó kamatozású hitelek lehetőségeit erősíti áttételesen, noha a magyar jegybank korábban arra törekedett – és ez meg is valósult –, hogy az új lakáscélú kölcsönök túlnyomó többségét a lehető leghosszabb kamatperiódussal vegyék fel az ügyfelek. A hosszú távú rögzítés ugyan felárral jár, de kiszámíthatók lesznek a törlesztőrészletek, és a bankközi kamatok váratlan emelkedése miatt sem nőnek.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.