Felére csökkentette előrejelzését a német gazdasági növekedésre 2020-ra a Bundesbank. Idén 0,5 százalékkal bővülhet a bruttó nemzeti össztermék, és jövőre is alig valamivel gyorsabban: 0,6 százalékkal. Az Európai Központi Bank létrejötte óta a Bundesbank már nem dönt monetáris politikai kérdésekben, de gazdaságelemző központként nagy súlyú a véleménye.
Az utóbbi hónapokban nyilvánosságra hozott adatok vegyes képet mutattak: a németek épphogy elkerülték, hogy a harmadik negyedévben másodszor is csökkenjen a GDP (azaz a technikai recessziót), de nem vált egyértelművé, túl vannak-e a nehezén.
A Bundesbank friss előrejelzései rövid távra nem optimisták, bár szeptemberben az EKB kamatot csökkentett és újabb eszközvásárlásokba kezdett, ám gazdaságösztönző intézkedései később érhetik el a teljes hatást.
Júniusi előrejelzésében, a monetáris lazítás előtt még 1,2 százalékos GDP-bővülést jósolt 2020-ra a német jegybank.
A friss prognózis egy évvel eltolja a kilábalást: 2021-re és 2022-re is 1,4 százalék az előrejelzés a naptárhatással kiigazított mutatóra. „Németország világosan támogató fiskális politikája és az erősen engedékeny monetáris politika mellett a javuló gazdasági kilátások fő motorja az export” – idézi Jens Weidmannt, a Bundesbank elnökét az intézmény honlapja.
Az exportot a várhatóan emelkedő külföldi kereslet hajtja, ami segítheti a gyengélkedő német ipart, vélik a jegybank közgazdászai.
Weidmann azonban hangsúlyozta, hogy a növekedési kockázatok negatívak, és külföldi a forrásuk. Az előrejelzések még az előtt készültek, hogy kiderült: első körben megszületett a megegyezés az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalásokon, és a kormányzó toryk erős felhatalmazást kaptak a Brexit véghezvitelére.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.