Globálisan nézve nem sok jót tartogat a befektetni kívánók számára a relatíve alacsony hozamszintű kelet-közép-európai régió (CEE) – derül ki az ING éves kitekintőjéből. Ezzel együtt a feltörekvő devizák világában a CEE csoport még jól teljesíthet más kontinensek devizáihoz képest. A holland bankház főként a cseh koronától vár erősödést további kamatemelések után, de a nyerő oldalon állhat a rubel is.
A gyengülési folyamat mögött a hosszú távon is alacsony szinten rekedt kamatok mellett a lassuló euróövezeti és régiós növekedés áll. Az ING véleménye szerint a dollárral szemben a CEE-devizáknak nincs túl sok keresnivalójuk, de az euróhoz képest a cseh korona, a román lej és a lengyel zloty a magasabb reálkamatszintjének köszönhetően még mindig védett. A forint azonban a dollárral és az euróval szemben is tovább gyengülhet.
A forint értékeltségét tovább rontja, hogy a régió legmagasabb, 3 százalékos inflációs céljához közel jár a hazai fogyasztói árindex, amely eleve legalább 2 százalékkal magasabb, mint az euróövezetben mért pénzromlás üteme. Az ING úgy látja, hogy a jelenlegi folyó fizetési mérleg romló tendenciája mellett a monetáris politika túl laza ahhoz, hogy stabil vagy erősödő forintra számíthassunk. A 0,19 százalékos Bubor-rátával globálisan is a forint kínálja a legalacsonyabb reálhozamot az összes feltörekvő deviza közül, miközben a Magyar Nemzeti Bank tovább pumpálja a likviditást a pénzügyi rendszerbe. Az elemzőház szerint a jövő év első negyedében a forinttal már a 340-es szint felett kereskednek majd az euró ellenében, és van esély a 345-ös szint tesztelésére is.
Lengyelországban a devizahitelekkel kapcsolatos fejlemények még mindig gátolják a zloty erősödését.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.