Az arabica típusú kávé árfolyammozgása az elmúlt évtizedben nem keltett feltűnést egészen tavaly őszig, azóta viszont óriási ralinak és zuhanásnak is szemtanúi lehettek a befektetők. A történet kezdetéhez 2011-ig kell visszamennünk, amikor egy brazil időjárási anomália miatt az arabica kurzusa egészen 380 dollárcent per fontig szaladt.
A kiugró árfolyam-emelkedéshez az ázsiai ízlésváltozás is hozzájárult:
a tea helyett egyre többen fogyasztanak kávét, csak a Starbucks ötezer kávézót nyitott Kínában ezekben az években.
Ám miközben a kiskereskedelmi ár szépen emelkedett az évek alatt, a tőzsdei jegyzésár a rekordszintű kereslet ellenére kevesebb mint harmadára esett. Az ellentmondás a növekvő kínálattal magyarázható, a kedvezőbb időjárást hozó évek alatt a kávétermelők arra számítottak, hogy a kereslet ismét a 300 feletti sávba viszi majd az árfolyamot, ezért alig csökkentették a termelést.
Tavaly nyáron már csupán 100 cent per font környékén kereskedtek a brazil tőzsdén az arabicával, mélyen a termelők bekerülési költsége alatt. Majd jött a csoda, szeptember és december között 36 százalékos áremelkedéssel ez a kávéfajta nyerte a negyedéves árupiaci versenyt.
Az elemzések hirtelen a korábbival ellentétes tónust kezdtek megütni, és szinte már csak azok kételkedtek a rali tartósságában, akik régóta kereskednek ezzel a növényfajtával. Josh Graves, az RJO Futures szenior stratégája így nyilatkozott a Bloombergnek: „Túl sokat, túl gyorsan mentünk felfelé, rövid távon a magas volatilitás velünk maradhat.” Az is említésre érdemes, hogy a kávé ralija az International Coffee Organization szeptemberi ülése után kezdődött, amelyen arról állapodtak meg, hogy megoldást találnak az alacsony árakra és az árak hullámzására.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.