A Magyar Állampapír Plusz tavalyi kiemelkedő sikere mellett egyéb izgalmas események is történtek az elmúlt egy évben a hazai államkötvények piacán, elég csak rápillantanunk az amerikai dollárban denominált papírokra.
A magyar állam által kibocsátott, jelenleg elérhető leghosszabb hátralévő futamidejű dollárkötvény a 2041-ben lejáró, 7,625 százalékos éves kamatot fizető devizakötvény, 2019-ben 20 százalékos árfolyam-emelkedést produkált. Figyelembe véve a kötvény kifizetett kamatát, valamint a forint dollárhoz viszonyított, 5 százalék körüli év közbeni leértékelődését, 30 százalék feletti évesített hozamot lehetett elérni ezzel a kötvénnyel a tavalyi év eleje óta. Némileg kisebb hozamok mellett, de hasonló volt a helyzet tavaly a rövidebb futamidejű, 2021 és 2024 között lejáró dollárállamkötvényeknél is.
Ennek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a magyar állam az idén január 21-én visszavásárlási tendert hirdetett meg minden dollárban denominált kötvényére, hiszen az említett kötvénysorozatok mind jóval korábban, 2010 és 2014 között kerültek a piacra, és bőven 5 százalék feletti éves kamattal forognak. Ez mostanra a jelenleg megszokott dolláros hozamkörnyezethez képest igencsak drága finanszírozási költséget jelent. A visszavásárlással tehát vélhetően az az állam célja, hogy csökkentse a költségvetés jövőbeni kamatterheit, és az államadósságon belül a devizakitettség részarányát. Ehhez nem volt szükség további forrásbevonásra, az Államadósság Kezelő Központ nem bocsátott ki új devizakötvényt, a visszavásárláshoz szükséges tőkét feltehetőleg a lakossági állampapírok által generált forintlikviditás is biztosította. Mivel a jövőben a kibocsátó újabb visszavásárlási szándékának bejelentése várható, ha sikerült korábban vásárolnunk ilyen típusú kötvényekből, még inkább indokolt lehet a tartásuk, bízva a további felértékelődésükben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.