BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy esésekkel fejezték be a hetet a vezető európai tőzsdék

Pozitív kezdés után mély veszteségbe fordultak zárásra a főbb európai tőzsdeindexek. A BUX is majdnem egy százalékot esett. A forintárfolyam 337 körül mozgott az euróval szemben. A befektetők is aggódnak a koronavírus miatt.

A páneurópai FTSE EuroFirst 300 és Stoxx Europe 600 indexek 1,01 és 0,97 százalék veszteségbe csúsztak zárásra, az euróövezeti EuroStoxx50 index pedig 1,26 százalékkal gyengült.

  • Londonban a még nem hivatalos záróadatok alapján 1,44 százalékkal csökkent a kereskedési idő végére az FTSE-100 index,
  • a frankfurti DAX index 1,29 százalékot,
  • a párizsi CAC-40 index pedig 1,06 százalékot
  • veszített zárásra. Madridban 1,04 százalékkal, Milánóban 2,19 százalékkal végzett alacsonyabban a tőzsdeindex a hét utolsó napján.

    Majdnem 1 százalékot gyengült a BUX pénteken

    Az Equilor elemzője szerint a koronavírus terjedése miatt aggódnak a befektetők is.

    Az európai kereskedési idő végén az amerikai tőzsdeindexek is nagy, egy-másfél százalékos veszteségben jártak.

    A tőzsdei árfolyamokat világszerte a koronavírus-járvány gazdasági következményeivel szembeni aggodalmak terhelték meg pénteken. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön nemzetközi közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította a koronavírus által okozott tüdőgyulladás-járványt.

    Nem javított az befektetői hangulaton az sem, hogy a várakozásoknál kisebbnek bizonyult a gazdasági növekedés az euróövezetben a negyedik negyedévben. Éves bázison szezonális kiigazítással az euróövezetben 1 százalékkal, az EU-ban pedig 1,1 százalékkal nőtt a GDP a tavalyi utolsó három hónapban. Elemzők az euróövezetre nagyobb, 0,2 százalékos negyedéves, és 1,1 százalékos éves növekedést vártak.

    Európában is szaporodnak a vírus megjelenéséről szóló jelentések. Németországban hatra emelkedett a fertőzöttek száma pénteken. A kórokozó megjelent Nagy-Britanniában is, ahol két páciens szervezetében azonosították. Rómában két kínai turista bizonyult fertőzöttnek.

    Egyre másra látnak napvilágot a globális növekedési kilátásokat rontó prognózisok, mondván a járvány jelentősen lassítja az idén a kínai gazdaság növekedési ütemét, és ez várhatóan a világgazdaság egészének növekedésére is negatív hatást gyakorol majd. Az Oxford Economics például az idei kínai növekedési előrejelzését 6,0 százalékról 5,6 százalékra, a globális növekedésre vonatkozót pedig 2,3 százalékról 2,1 százalékra csökkentette.

    Fotó: MTI/EPA/Featurechina/Shepherd Csou

    Az olajkereslet, és ezáltal az olajárak is csökkenhetnek az idén a globális gazdasági növekedés lassulása, valamint a légiutas-forgalom járvány miatti korlátozása következtében. Egyre több nemzetközi utazási korlátozást léptetnek életbe ugyanis az országok az új koronavírus okozta járványra hivatkozva. Az év első negyedében a globális olajkereslet csak a légiforgalom kisebb üzemanyag igénye miatt akár napi 500 ezer hordóval is csökkenhet a Wood Mackenzie szerint.

    Az európai kereskedési idő végén

  • a Brent nyersolaj ára 1,53 százalékkal állt alacsonyabban hordónként 56,45 dolláron,
  • a WTI ára pedig 1,29 százalékkal 51,47 dollárra csökkent.
  • Az eurót 0,51 százalékkal jegyzik erősebben 1,1087 dolláron, az arany spot ára 0,83 százalékkal unciánként 1587,03 dollárra emelkedett.

    337 környékén billeg a forint az euróval szemben

    Vegyesen alakult a forint árfolyama pénteken a főbb devizákkal szemben. A dollárral szemben erősödött, az euróval és a svájci frankkal szemben gyengült. Az euró jegyzése a kora reggeli 337,03 forintról 337,33 forintra emelkedett este hat órára. Az euró jegyzése pénteken 336,38 és 337,75 forint között alakult.

    A forint árfolyamának alakulása az euróval szemben januárban
    Fotó: TradingView

    A dollár jegyzése a kora reggeli 305,77 forintról 304,44 forintra csökkent, a svájci franké pedig 315,05 forintról 315,88 forintra emelkedett estére.

    A forint euróval szemben valaha elért leggyengébb árfolyama a hétfői 338,82 forintos jegyzés volt. A dollár legmagasabb jegyzése a tavaly október eleji 308,20 forint volt, a svájci frank pedig a 2015 januári 333,01 forinton érte el a legmagasabb jegyzését.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.