Minden soron javíthatott az elemzők szerint a Magyar Telekom, csak éppen az adózott nyereség zuhanhatott be a bázisidőszakhoz képest.
A Magyar Telekom vegyes eredményeket tehet közzé szerdán – ha igazuk lesz az elemzőknek. A cég véleményéből átlagolt konszenzus ugyanis minden soron jobb eredményt jelez, mint amit a Telekom az egy évvel korábbi időszakban elért, leszámítva a befektetői szempontból talán legfontosabbat, az adózott eredményt, amely 74 százalékkal, 800 millió forintra eshetett. A többi soron sem számítanak a tőkepiaci szakértők eget rengető javulásra, szerintük az árbevétel, az EBITDA és az üzemi eredmény terén is 300-400 millió forinttal múlhatta felül a távközlési vállalat a bázisidőszak értékeit, míg az EBITDA-marzs tíz bázisponttal, 29,3 százalékra javulhatott.
Gaál Gellért, a Concorde részvényelemzője a Világgazdaságnak elmondta, hogy negatív nettó eredményre számít a forintgyengülés miatt elszenvedett, nem realizált pénzügyi veszteségre tekintettel. A Magyar Telekom ugyanis a hálózatieszköz-beszerzéseit, illetve az egyéb költségeit euróban fizeti. Ez a veszteség a forint erősödése esetén azonban az év hátralévő részében sem realizálódik, sőt a következő negyedévekben pénzügyi nyereségként akár teljesen kiegyenlítődhet, függően az euró forinthoz viszonyított árfolyamának alakulásától. Ettől eltekintve növekvő árbevételt és pozitív EBITDA-dinamikát vár a Concorde. A járvány kismértékű kedvező hatást gyakorolhatott a társaság számaira, főleg a hangalapú szolgáltatás bevételei növekedésének köszönhetően. A második negyedévben már nagyobb lehet a távmunkában dolgozó kollégák közötti telefonos kommunikációból származó nyereség, azonban azt részben elviszi a társaság ügyfeleinek biztosított átalánydíjas korlátlan használat. A készülékértékesítés a negyedévben visszaeshetett, később ezt is pótolhatják a vevők, viszont a kiskereskedelmi tevékenység az újonnan bevezetett különadó hatálya alá esik, ami nem kedvező fejlemény.
Az Erste Banknál is közzétette előrejelzését a Telecom: úgy vélik, a mobil- és a vezetékesszegmensnél is folytatódhatott a pozitív trend, míg az IT-szegmens bevétele a kevesebb projekt miatt 5 százalékkal csökkenhetett, így az árbevétel összességében 1,4 százalékkal nőhetett a tavalyi év azonos időszakához képest. Szerintük is csak marginális hatása lehetett a társaság üzletmenetére a koronavírus-járványnak. A Magyar Telekom EBITDA-ja stabil maradhatott, míg az üzemi eredmény – és ez lényeges eltérés a konszenzushoz képest – 10 százalékkal emelkedhetett. A létszámcsökkentéssel járó végkielégítések 3,4 milliárd forintját részben ellensúlyozhatta az ingatlanértékesítésből befolyt egymilliárdos nyereség. Az Erste is megjegyzi, hogy a gyenge forint jelentős pénzügyi veszteséget okozhatott, azonban ők a devizában fennálló hitelek és a lízing átértékelésére tekintettel várják ezt a hatást. Összességében az adózott eredmény szintjén nem számítanak érdemi profitra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.