Emelkedéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek csütörtökön, mivel az Európai Bizottság masszív gazdasági helyreállítási terve és a vártnál jobb amerikai munkanélküliségi adatok tompították az amerikai-kínai feszültségek éleződése miatti aggodalmakat.
pluszban zárt.
emelkedett az irányadó tőzsdemutató.
A BUX minimális csökkenéssel zárta a kereskedést.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,79 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 1,58 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,42 százalékkal kúszott feljebb.
A brüsszeli bizottság szerdán terjesztette elő az Új Nemzedék EU Eszköz (Next Generation EU) névre keresztelt, 750 milliárd eurós helyreállítási alapról szóló tervét, amely 500 milliárd euró vissza nem fizetendő támogatással és 250 milliárd euró kölcsönnel segítené talpra állni a tagállamok gazdaságait.
Valdis Dombrovskis, a bizottság alelnöke csütörtökön közölte, hogy gazdasági reformokhoz kötik a tagállamok támogatását, ami biztosítja, hogy a pénzt jól irányzott célokra megfelelően használják fel, az uniós szinten meghatározott prioritásokat megvalósítsák.
A 750 milliárd euróból 560 milliárd eurót szánnak a járvány által sújtott gazdaságok helyreállítására és rugalmasságának megteremtésére. Ebből 310 milliárd euró nem visszatérítendő támogatás, 250 milliárd euró pedig hitel formájában áll rendelkezésre, hogy támogassák a beruházásokat és a reformokat. A programban való részvétel nem kötelező a tagállamoknak.
Azoknak az országoknak azonban, amelyek kérnek a támogatásokból, szigorú feltételeknek kell eleget tenniük.
New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,40 százalékos, az S&P 500-as index 0,43 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,36 százalékos pluszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik.
Az augusztusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,20 százalékos pluszban, 35,36 dolláron, a júliusi szállítású WTI pedig 0,21 százalékos nyereségben, 32,88 dolláron forgott kora este, háromnegyed hat körül.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,77 százalékkal, 1722,25 dollárra, a júniusi szállítású aranyé pedig 0,64 százalékkal 1721,65 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1063 dollárt adtak, 0,55 százalékkal erősödött az euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.