Az elmúlt hetekben megemelkedtek a rövid referenciahozamok. A piac erre már régen várt, igaz, korábban mindenki úgy számolt, hogy az infláció emelkedése hozza majd el a hozamemelkedést. Ám most inkább a koronavírus-járvány kapcsán indult meg: a január elsején még 0,18 százalékon álló 3 hónapos Bubor jegyzése május 1-jén már 1,08 százalékon volt. Mindez az elmúlt években nem tapasztalt kamat- és így törlesztőrészlet-emelkedéshez vezetett a változó kamatozású hitelekkel rendelkező ügyfeleknél.
Miután a 2015. februári forintosításkor a korábbi devizahitelesek számára a változó kamatozású konstrukcióra váltás volt az alap, így az érintettek többsége most ilyen hitellel rendelkezik. Esetükben – tízmilliós kölcsönnel és a forintosításkor még 15 fennmaradó évnyi törlesztéssel számolva – a májusi 78 119 forintos törlesztőrészlet 3176 forinttal haladja meg a januári törlesztés összegét, míg a 2018. februári törlesztéshez képest 3821 forint a különbség. A törlesztőrészlet-emelkedés a már említett 2018. februárhoz képest 5,1 százalék.
Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a forintosítás óta eltelt 64 hónap alatt az ügyfelek soha nem fizettek magasabb összeget, mint a forintra váltás első hónapjában: mintapéldánk szerint a májusi rekordtörlesztés összege is 7,4 százalékkal alacsonyabb, mint az első forintosított törlesztés 84 386 forintja.
A változó kamatozású konstrukciót választó ügyfelek az elmúlt öt évben több mint hat hónapnyi törlesztést, 481 ezer forintot spóroltak meg ahhoz képest, mintha az indulástól kezdve – hasonló, példánkban 6 százalékos kamatozású – fix konstrukciót választottak volna.
A teljes eddig felgyűlt törlesztésre vetítve a változó kamatozású hitelek választása tehát 8,9 százalékot hagyott az ügyfelek zsebében.
Ha ugyanakkor az elmúlt három évet nézzük, akkor azt látjuk, hogy a rekordalacsony referenciakamatnak köszönhetően (a háromhavi Bubor a mélyponton 2018 februárjában 0,02 százalékon állt) a változó kamatozású konstrukcióban hitelt felvevőknek 2017-ben, ’18-ban és ’19-ben is több mint 11 százalékkal kevesebb törlesztést kellett fizetniük, mint ha fix lett volna hitelük kamatozása.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.