Az amerikai–kínai gazdasági-politikai feszültség átírja a távol-keleti vállalatok tőzsdére lépési terveit. A járványveszély tudatos elhallgatása, a kereskedelmi egyezmény be nem tartása, Hongkong függetlenségének korlátozása és a Huawei-ügy egyaránt mérgezi a két nagyhatalom viszonyát, de az i-re a pontot a Luckin Coffee tette fel. A kínai kávézólánc három év alatt felfejlődött hazai terepen a Starbucks legnagyobb riválisává, s mint kiderült, illetékesei 310 millió dolláros fantombevétellel toldották meg a 2019-es értékesítési adatokat, papíron csaknem megduplázták a valós forgalmat. A tavaly májusban a New York-i Nasdaq elektronikus tőzsdén 4,2 milliárd dolláros piaci értékkel debütáló Luckin bukásával olyan nagy amerikai társaságok pénze úszott el, mint a Point72 Asset Management, a Lone Pine Capital vagy a Capital Research.
A csalás lelepleződése után a Wall Streeten ajtót mutattak a cégnek, részvényeinek kilistázása gyakorlatilag borítékolható a folyamatban lévő vizsgálat lezárulásával.
Ettől azonban a probléma – azaz a forrásaikat jórészt amerikai tőzsdei befektetőktől megszerző kínai társaságok átlátható működésének garantálása – automatikusan még nem oldódott meg. A Nasdaq Washington támogatásával jelentősen szigorítja a kibocsátókkal szembeni követelményeket, amelyek Mike Pompeo külügyminiszter véleménye szerint etalonként szolgálnak majd a világ többi tőzsdéjének.
Csak a nemzetközi könyvelési szabályok betartását következetesen vállaló, transzparensen működő külföldi cégeknek van keresnivalójuk az amerikai tőzsdéken
– hangoztatta a miniszter. A washingtoni szenátus már elfogadta azt a törvényt, amely szerint a külföldi vállalatoknak kötelező felfedniük állami kapcsolataikat, a kínaiaknak pedig még pluszban alá kell vetniük magukat az amerikai auditálási szabályoknak – vagy mehetnek haza.
A törvény aláírásra vár Donald Trump asztalán.
A kínai külügy szóvivője útján mindenesetre sértődöttségét fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államok egy kalap alá veszi a becsületesen dolgozó cégeiket a Luckin-féle ügyeskedőkkel.
Az biztos, hogy ezután nem lehet trükközni az amerikai elsődleges tőzsdei kibocsátásoknál (IPO), és később sem lehet megtéveszteni a befektetőket kozmetikázott számokkal. Mindez aggodalommal tölti el az amerikai tőzsdéket tiszta szándékkal megcélzó kínai cégeket is. Az érdeklődés megcsappanása az IPO tervezési szakaszában lévő vállalatoknál máris megfigyelhető, ők a New York-i tőzsdei jelenléttel járó presztízst feláldozva inkább a hongkongi börzét veszik célba, többen pedig – Peking kifejezett örömére – a sanghaji és a sencseni tőzsde kapitalizációját növelnék. A frissen, immár a Luckin-botrány után Amerikába érkezetteknél – köztük a májusban debütált, s azóta 35 százalékot erősödött Kingsoft Cloudnál – átértékelik az új helyzettel járó kockázatokat. Hasonló módon figyelmeztette befektetőit a New York után a másodlagos bevezetését a hongkongi tőzsdén végrehajtó e-kereskedő JD.com és az online játékpiacon érdekelt NetEase menedzsmentje is.
A kínai cégek IPO-ik révén az idén eddig 1,67 milliárd dollár forráshoz jutottak a New York-i tőzsdéken,
félmilliárd értékű bevezetés még folyamatban van. A Reuters értesülései szerint a jelentkezők száma a felére csökkenhet. Tavaly egyébként 3,5 milliárd dollárt szívtak fel innen a Dealogic adatai szerint. Amúgy a kínaiak igen aktívak, az utóbbi öt évben globálisan az IPO-kból befolyt pénz harmada, 279 milliárd dollár náluk landolt. Ennek a fele külföldről származott, ideértve Hongkongot is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.