BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A moratórium későbbre halasztotta az igazság pillanatát a pénzintézeteknél

Bár a hitelállomány a törlesztési moratórium miatt egyelőre nem romlott szembeötlően, a bankok konzervatívan rekordméretű céltartalékokat képeztek.

Bár a hitelállomány a törlesztési moratórium miatt egyelőre nem romlott szembeötlően, a bankok konzervatívan rekordméretű céltartalékokat képeztek. Csak a moratórium kifutását követően derül majd ki, milyen az adósok tényleges helyzete, és ekkor lesz látható az is, melyik bank kezelte a legjobban a válsághelyzetet – mondja a Világgazdaságnak Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója. A törlesztési moratórium egy szükséges és elengedhetetlen intézkedéscsomag kulcspillére volt a járvány által okozott gazdasági károkra való gyors reagálásnak. Ezt a bankszektor – jelentős költségek mellett is – felelősen végrehajtotta – emlékeztetett. A moratórium esetleges meghosszabbításával kapcsolatban arra emlékeztetett, hogy a bankszektornak válságállónak kell lennie, ugyanebben szeretnék ügyfeleiket is támogatni. Szerinte fontos az egészségügyi kockázatok figyelembevétele, de most

a legnagyobb veszély az, ha az emberek nem bíznak a gazdaság talpra állásában, mert az alacsony fogyasztás visszafogja a növekedést.

Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója.
Fotó: Móricz-Sabján Simon / VG

A banki adatok kedvezően alakulnak, ma a hitel-betét mutató 75 százalékon áll, tehát bőségesen van forrás a hiteligény kielégítésére

– véli a Magyar Bankszövetség elnöke. Szavai szerint a lakossági hitelek állománya a fél év végén 20 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet – persze, ehhez a moratórium is hozzájárult. Ugyanakkor májushoz képest júniusban tovább gyorsult a kihelyezés üteme. A biztató eredmények nagyrészt a babaváró hitelnek köszönhetőek, amely jelentős hitelkeresletet is indukált. A személyi kölcsönök terén az év második felében erősödés vár Jelasity Radovan – persze ezt felülírhatja a változó járványhelyzet. A vállalati hitelezésben az elmúlt három hónapban tapasztaltak egy kisebb ütemvesztést, de az új hitelfolyósítások és -törlesztések aggregált egyenlege az első negyedévben a 2019-es 218-ról 426 milliárd forintra nőtt, így összességében jó eredmények születtek és itt is bízhatunk abban, hogy a kis- és középvállalatoknál az év második felében az új hitelkihelyezés volumene újra meg fogja haladni a törlesztésekét.

A teljes interjút a Világgazdaság pénteki számában olvashatja!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.