A veszteség fő okát az a 17 milliárd forintos tétel képezi, amelyet a bank céltartalékként megképzett – négy év után kellett új tartalékot képezni a hitelek mögé. Jelasity Radovan szerint az első félévben megképzett céltartalék fedezetet jelenthet a következő időszak bizonytalanságaira is, ám egyelőre nagy a bizonytalanság, hiszen számos indikátor – ipari termelés, szolgáltató szektor visszaesés – azt jelzi, hogy a válság még második hullám nélkül is komoly hatásokkal jár majd a következő időszakban is. Épp ezért – hiába pozitívak egyelőre még a hitelezési moratóriumban lévő ügyfelek jövedelem-profiljai – a bank inkább konzervatív céltartalékolásban gondolkodik, így vélhetően a moratórium lejártát követően sem jelent majd komoly problémát az állomány – tette hozzá Harmati László lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettes. A megképzett céltartalékok 60 százaléka vállalati, 40 százaléka lakossági hitelek mögé került. Érdekesség, hogy az Erste jelzáloghitel ügyfeleinek 64 százaléka lépett ki a moratóriumból.
Az Erste Bank eredményén látszik a második negyedévben a pandémiás válság hatása. A bank a várható magasabb veszteségekre készülve jelentős tartalékot képzett. Ugyanakkor a babaváró hitel töretlen népszerűsége miatt nőtt az új lakossági hitelek folyósítása, a vállalati hitelezést pedig az NHP Hajrá segítette – írja szerdai közleményében a bank.
A treasury bevételek komoly mértékben csökkentek, illetve a moratóriumhoz kapcsolódva a kamatbevétel 2,5 milliárd forinttal lett kevesebb. Eközben a bank kiadásai 8 százalékkal emelkedtek, így a költség/bevételi mutató 48,9-ről 52,9 százalékra nőtt, de év végére Jelasity Radovan szerint visszatérhet az 50 százalék alatti tartományba.
Az Erste betétek állománya 19,8 százalékkal, 394,2 milliárd forintra emelkedett. A válsághelyzetekben érthető a biztonsági tartalék képzése, ám a 989 miliárdról 1134 milliárdra emelkedő lakossági és mikrovállalati betétállományból meglepetésre a mikrovállalkozások is szépen kivették a részüket – jelezte Harmati László, aki szerint a vagyonkezeláési üzletág is profitált a válságból: a kezelt vagyon 19 százalékkal 2304 milliárd forintra emelkedett. Ugyanakkor a befektetési alapok piaci részesedésében kismértékben csökkent az Erste súlya, de ez Harmati László szerint azzal magyarázható, hogy az anyavállalat alapjait is értékesítik.
A lakossági új hitelállomány a tavalyi 91 milliárd forintról 139 milliárd forintra nőtt, ebből a Babaváró önmagában 48 milliárd forintot tett ki. A Babaváróban az Erste a piac 17-18 százalékát bírja, a kihelyezés nagyjából az egyébként 7 százalékkal bővülő jelzáloghitelekét is megelőzi. A július egyébként csúcsot 8,95 milliárdos Babaváró kihelyezési csúcsot hozott a babavárónál. A vállalati új hitelek folyósítása 96 milliárd forintról 82 milliárd forintra csökkent, de ez részben tudatos volt – jelezte Jelasity Radovan. A visszaesés összefüggésben van a válsággal is, az új kihelyezések a járvány miatt érintettebb kkv-üzletkörben és – kiváltképp – a kereskedelmi célú ingatlanfinanszírozás terén jeléentkezett. Szabados Richárd, a vállalati üzletág vezetője szerint a teljesítő vállalati hitelek állománya 19,1 százalékkal 779 milliárd forintra nőtt, a nem fizetők aránya alig 1 százalék feletti. A jó éllomány köszön vissza abban is, hogy a vállalati állományban érintett ügyfeleknek messze piaci rész feletti része, 71 százaléka lépertt ki a moratórium alól és vállalta tovább a fizetést. Az Erste az NHP Hajrá kihelyezéseinél 28 milliárd forintnál tart, a beruházási célú hitelek aránya itt 50 százalék, ezen belül jó hír, hogy az ügyletek 20 százala nem régebbi beruházási hitel kiváltására, hanem új hitelként kerül folyósításra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.