BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelentős aktivitás a biztosítói piacon

A gazdasági visszaesés ellenére a biztosítói tranzakciós piac 2020-ra még aktívabb lett.

Tavaly tovább növekedett a régióban a biztosítási szektor teljes díjbevétele, miközben az életbiztosítási üzletág évek óta tartó csökkenési trendje is megfordult.

A pandémia által okozott általános bizonytalanságok, valamint a gazdasági visszaesés ellenére a biztosítói tranzakciós piac 2020-ra még aktívabb és kompetitívebb lett mint 2019-ben.

Tovább folytatódott a már több éve megfigyelhető stratégiai átrendeződés a régióban jelen lévő nemzetközi csoportok esetében. Egyesek felülvizsgálják jelenlétüket a régióban és üzleteik eladásáról döntenek, ugyanakkor jelentős szereplők növekednek és felvásárolnak.

A 2019-ben kitartó gazdasági növekedésének köszönhetően tavaly további 6,3 százalékkal növekedett a régió teljes díjbevétele a 2018-as rekord összegű bruttó díjbevétel után – áll a Deloitte CEE Insurance M&A Study tanulmányában. A növekedés motorja továbbra is a nem-élet üzletág bővülése, de az életbiztosítási üzletág hosszú évek óta tartó csökkenési trendje is megtört 2019-ben és egy szerény 2,1 százalékos növekedést tudott felmutatni régiós szinten.

Gyakorlatilag változatlan szinten maradt az átlagos biztosítási díj penetráció (a GWP aránya a GDP-hez) a közép-kelet-európai régió mind a 15 országában, mértéke 2,4 százalék körül alakult. Az egy főre jutó átlagos éves díjbevétel, 6,4 százalékos növekedést felmutatva, 2019-ben mintegy 348 euróra emelkedett.

Fotó: Pixabay

A régióban legnagyobb életbiztosítási díjbevétellel rendelkező “Top 10” életbiztosító csoport a régiós piac díjbevételeinek 75 százalékával rendelkezik. Egy ilyen tipikus, regionális csoport átlagosan 5-6 országban van jelen és összesen körülbelül 929 millió euró díjbevételt ér el. A nem-élet üzletág esetében a “Top 10” biztosító csoport a díjbevételek 69 százalékát tudhatja magáénak. Hasonlóan, egy ilyen tipikus, regionális csoport 5-6 országban vannak jelen és összesen átlagosan 1.809 millió euró díjbevételt ér el.

A közelmúltban több nemzetközi biztosító csoport döntött régiós jelenlétének felülvizsgálatáról, valamint a lehetséges kivonulásról, amelynek eredményeképpen 2020-ban évek óta nem tapasztalt volumenü tranzakciókat élhettek meg az iparági szereplők.

Ide sorolhatóak a francia AXA tranzakciói, amelynek keretében 1 milliárd EUR-ért adta el lengyel, cseh és szlovák érdekeltségeit az osztrák Uniqua-nak, valamint a holland Aegon, amely a nemrégiben bejelentett tranzakció keretében 830m EUR-ért adta el magyar, lengyel, román és török érdekeltségeit a az osztrák VIG-nek.

Ugyanakkor más jelentős szereplők is aktívan hirdetik növekedési, felvásárlási szándékukat, melyek között az osztrák a VIG és Uniqua biztosítókat, az olasz Generalit vagy akár a bolgár központtal rendelkező Euroins csoportot lehet megemlíteni.

Habár az egyes országok piacait jellemzően a top 3-6 biztosító dominálja, rajtuk kívül számos kisebb szereplő osztozik a fennmaradó részeken.

A piacok továbbra is sokszereplősek és jelentősen kompetitívek maradtak, ez pedig a következő években is megfelelő táptalajt nyújthat a piaci konszolidáció folytatódásának, állapítja meg a tanulmány.

A tranzakciók számát tekintve a tanulmány által vizsgált időszakban (2015–2020 november) a régió legaktívabb piaca továbbra is Lengyelország, 17 tranzakcióval, ezt követik Csehország (14), Magyarország (9), Románia (7), és Bulgária (7).

A régió legaktívabb vásárlója továbbra is az osztrák VIG csoport volt, az elmúlt időszak mintegy 10 lezárt tranzakciójával és 3 folyamatban lévővel. További jelentős vásárlók voltak a kanadai Fairfax csoport, a Generali, az Euroins, az Uniqua és az Allianz.

„A biztosítói tranzakciók a pandémiás környezet ellenére folytatódtak, köszönhetően annak, hogy nagy nemzetközi cégcsoportok felülvizsgálják regionális jelenlétüket, illetve a jelentős szereplők tovább folytatták piaci jelenlétük erősítését. Ennek eredménye volt az utóbbi évek egyik legnagyobb regionális biztosítási tranzakciója az Aegon kivonulása a magyar, lengyel, román és török piacokról, amelyet komoly nemzetközi versenyben a VIG vásárolt meg 830 millió euró vételárért. A regionális biztosításpiaci konszolidáció várhatóan tovább foyltatódik a szektorban a következő években”

– mondta dr. Vajda Zsolt, a Deloitte regionális biztosítási tranzakciókra fókuszáló csapatának vezetője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.