Az Amundi, Európa legnagyobb, 1700 milliárd eurónyi vagyont menedzselő alapkezelője
a legutóbbi közgyűlési szezonban mintegy 4250 európai és nemzetközi nagyvállalat közgyűlésén vett részt,
ami 19 százalékos növekedés a 2019-es szezonhoz képest. Az alapkezelő az érintett vállalatokkal folytatott megbeszéléseit és szavazati jogát az éghajlatváltozás és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésének rendelte alá.
A közgyűléseken az Amundi a korábbinál is több olyan javaslatot támogatott, amelyek nagyobb átláthatóságot céloznak a vállalatok ESG-, illetve klímastratégiájában.
A társaság az éghajlati célkitűzések hatékonyabb integrációját szorgalmazó határozatok 86 százalékát szavazta meg,
és 472 tulajdoni körébe tartozó céggel folytatott egyeztetéseket az energiaátmenetről és az éghajlatváltozásról; illetve 378-cal az ökoszisztémák védelméről.
Ezzel párhuzamosan az Amundi 447 céggel folytatott párbeszédet a munkavállalók közvetlen és közvetett védelméről, valamint az emberi jogokról.
Az Amundi a vezetői javadalmazásokról szóló határozati javaslatok 88 százalékát megszavazta. Az összes NEM szavazat 31 százalékát adták azok a NEM szavazatok, amikor a javaslat a vezetők javadalmazását nem kötötte ESG kritériumok teljesítéséhez.
A társaság az emberi, egészségügyi és szociális jogokat támogató javaslatok 78 százalékára IGEN-nel szavazott,
és különösen éberen figyelt a kifizetett osztalékok összegére, kivált azoknál a cégeknél, amelyek állami támogatásban részesültek.
2021-ben, az éghajlatváltozással kapcsolatos glasgow-i konferenciára készülve, az Amundi továbbra is az energiaátmenetet és a társadalmi kohéziót tűzi zászlajára. Ennek megfelelően, azoknál a cégeknél, amelyekbe befektet, az Amundi támogatni fogja azokat a részvényesi határozatokat, amelyek a kibocsátás-csökkentési stratégiák nagyobb átláthatóságát célozzák, és ezekhez konkrét célértékeket is megfogalmaznak a Science Based Target (SBTi) kezdeményezés kritériumainak megfelelően.
Ami a vezetői javadalmazásokat illeti, az Amundi arra törekszik, hogy azok összhangban legyenek a társaság teljesítményével, elfogadható szintet képviseljenek a piaci referenciaértékekhez képest, teljes mértékben integrálják a konkrét ESG célkitűzéseket és ehhez kössék az éves bónuszokat is.
Az osztalékokkal kapcsolatban, az Amundi különös figyelmet fordít arra, hogy az elosztási politika ne ássa alá a vállalat hosszú távú befektetési kapacitását, ne gyengítse pénzügyi erejét, és ne vezessen a hozzáadott érték olyan elosztásához, ami a munkavállalók számára kedvezőtlen lenne.
„Vagyon- és alapkezelőként az Amundi kötelessége, hogy befektető ügyfelei számára erős, fenntartható megtérülést biztosítson hosszú távon, és pozitívan járuljon hozzá a főbb társadalmi kérdésekhez és a gazdaságok stabilitásához.
Ez a felelősség különösen megnőtt a világjárvány miatt bekövetkezett társadalmi válsággal, illetve azzal, hogy az energiaátmenet a Párizsi Klímaegyezmény elfogadása után 5 évvel is csak nehezen halad”
– magyarázza Jean-Jacques Barbéris, az Amundi ESG, intézményi és a vállalati ügyfelek divíziójának vezetője.
2010 óta az Amundi úttörő szerepet tölt be a felelős befektetésben. 2018-ban a társadalmi felelősségvállalás új útját jelöltük ki egy hároméves tervvel, amely magában foglalta az ESG teljesítményének szisztematikus figyelembevételét, a részvényesi jogon folytatott párbeszédet a cégekkel és az ezek eredményét jelző közgyűlési szavazásokat
– teszi hozzá Yves Perrier.
Az Amundi vezérigazgatója az alapkezelő ezirányú eltökéltségét abban a levélben is megerősítette, amit a nemzetközi tőzsdéken jegyzett társaságok 500 vezérigazgatójának és elnökének küldött el február 15-én.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.