Európa mérlegfőösszeg alapján legnagyobb pénzintézete, az HSBC a járvány miatt 34 százalékkal alacsonyabb nyereségről számolt be 2020-as üzleti évéről. Az adózás előtti eredmény az előző évi 13,35 milliárd dollárról 8,78 milliárdra csökkent úgy, hogy Európa veszteséget, Ázsia viszont profitot termelt. Az elemzői konszenzus 8,33 milliárdos eredményt valószínűsített.
A brit székhelyű óriásbank a külső körülményeket, nevezetesen az alacsony kamatkörnyezetet és a járvány súlyos pénzügyi mellékhatásait okolja a gyengébb teljesítményéért.
A lenullázott kamatok kiszívják az erőt a bankrendszerből, szerencsére a globális tőkepiaci ralira még lehet építeni, s ez fogja a vagyonkezelési üzletágat felfuttatni. Egyúttal az eddigi 10-12 százalékos tőkearányos megtérülési mutatójukból (ROE) is engedtek, s középtávon beérnék az alsó határt közelítő szinttel. Ewen Stevenson pénzügyi igazgató szerint ha száz bázisponttal feljebb kúsznának a kamatok, az kapásból 3 százalékponttal növelhetné a megtérülési mutatójukat. Ez azonban nem a várható a közeljövőben.
A befektetők bizalmának megőrzése viszont ma is aktuális, ennek érdekében 2019 októbere óta először fizet ismét osztalékot az HSBC, méghozzá 15 dollárcentet részvényenként. Lejárt ugyanis a Bank of England által 2020-ra elrendelt, a bankok tőkehelyzetének stabilizálását célzó osztalékfizetési moratórium.
Az HSBC hongkongi tőzsdeárfolyamában a hírre bekövetkezett 6 százalékos emelkedés inkább az osztalékrali előszele lehet, hiszen azt is bejelentették, hogy a 2022-es üzleti évtől a negyedévesről az évi egyszeri éves osztalékfizetésre térnek át, a kifizethető összeget pedig a nyereség 40-55 százaléka közötti sávban határozzák meg, ami jóval a mai szint alatti arányt jelent.
A nyereség növelésének nem túl népszerű módszere a költségek csökkentése, az HSBC tavaly 11 ezer dolgozóját küldte el, s most újabb, nem számszerűsített elbocsátásokat hirdetett meg.
Főként háttérirodai munkaköröket számolnak fel, emellett technológia és üzemeltetési kiadásaikat is visszavágják. Működésük fókuszát Észak-Amerikából és Európából az kiemelt profitcentrumuknak számító Ázsiába helyezik át, a Kína-Tajvan-Hongkong „háromszögre” koncentrálva. Itt hatmilliárd dollárt fektetnek be a követező öt évben. Franciaországi kiskereskedelmi leánybankjukra még nem találtak vevőt, de az amerikai hálózatuktól megválhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.