A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalból – a hozzá érkezett bejelentéseket is figyelembe véve – piacfelügyeleti eljárást folytatott egy magánszeméllyel szemben. A vizsgálat azt tekintette át, hogy a befektető egyes tőzsdei ügyletei kapcsán sérültek-e a piaci visszaélések tilalmára vonatkozó európai uniós (MAR) rendelkezések.
A magánszemély 13 – szinte összefüggő – kereskedési napon keresztül folytatott kereskedési magatartását összességében értékelve
a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) egyik, Prémium kategóriájába tartozó részvényével tiltott piaci manipulációt valósított meg.
A kereskedés során az érintett részvény vonatkozásában a vizsgált napi összes tőzsdei tranzakciókban szereplő részvénymennyiség túlnyomó többségét (átlagosan több, mint 80 százalékát) a szankcionált magánszemély tranzakcióiban szereplő részvények mennyisége tette ki. Egyes napokon a magánszemély tranzakcióiban szereplő részvények volumene közel azonos volt a napi összes kötésben szereplő részvénymennyiséggel.
Az átlagos napi forgalmat többszörösen meghaladó, kizárólag vevői megbízások az érintett kereskedési napokon ismétlődő jelleggel, ugyanabban az időszakban jelentek meg, és azokat a magánszemély (2 kereskedési nap kivételével) azonos limitáron adta be. E tevékenység így alkalmas volt arra, hogy hamis vagy félrevezető jelzéseket adjon a befektetők számára az adott pénzügyi eszköz keresleti-kínálati viszonyairól, likviditásáról, illetve árfolyamának alakulásáról.
A tőkepiacon, ahol rendkívül gyorsan terjednek az információk, mindez megteremti annak esélyét is, hogy a befektetőket és a kibocsátókat kár érje
(még mielőtt nyilvánvalóvá válik számukra az információ téves vagy manipulatív volta) és egyúttal veszélyeztesse a pénzügyi rendszerbe vetett közbizalmat.
A jegybank mindezért megtiltotta a magánszemélynek a piaci manipulációra vonatkozó rendelkezések ismételt megsértését,
9 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki rá, és tiltott piacbefolyásolás gyanújával feljelentést tett az ügyészségen.
A bírságösszeg megállapításánál súlyosító körülménynek számított, hogy az adott értékpapír a Prémium tőzsdei kategóriába tartozik, szerepel a BUX és BUMIX indexkosarakban, illetve a magánszemély által végzett ügyletek jelentős volumene is. Enyhítő körülménynek minősült, hogy a befektető együttműködött az MNB vizsgálata során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.