Több mint 43 százalékkal zsugorodott tavaly a magyar hitelintézeti szektor konszolidált, adózott nyeresége.
Ezzel együtt nem zártak rossz évet a bankok.
A hitelintézeti szektor konszolidált, nettó eredménye 389,8 milliárd forintot ért el 2020-ban, ami közel 44 százalékkal elmarad az egy évvel korábbi 694,2 milliárdtól – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma közzétett, előzetes adataiból.
A szektorszintű eredmény látványos visszaeséséhez egyértelműen a kockázati költségek drasztikus emelkedése felelős:
az értékvesztés és céltartalék eredménysoron ugyanis tavaly közel 400 milliárd forintos mínusz keletkezett, szemben az egy évvel korábbi -103,3 milliárddal.
A kockázati költségek növekedésében jelentős szerepe lehetett a tavasly március óta élő törlesztési moratóriumnak is, hiszen a piaci szereplők azzal számolnak, hogy annak lejárta után nő majd a nem teljesítő hitelek aránya a portfólióban.
Ami az egyéb eredménytételeket illeti, a kamateredmény több mint egytizedével, 1410 milliárd forint fölé nőtt a hitelintézeteknél, ám a díj- és jutalékeredménynél csak nem egészen másfél százalékos emelkedésre futotta, 827 milliárd forinthoz közelítő összeg mellett. A csökkenő eredmény nyomán a hitelintézetek jövedelmezősége is romlott tavaly:
a tőkearányos megtérülés (ROE) a 2019-es 13,1-ről tavaly 6,5 százalékra esett vissza.
A konszolidált, szektorszintű mérlegfőösszeg az év végén már meghaladta a 60600 milliárd forintot a hitelintézeteknél, ami látványos, 22,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi eszközállományhoz képest. A hitelállomány 22,7 százalékkal, 38160 milliárd forintra nőtt tavaly, miközben a betéteknél 25,3 százalékos emelkedést mutatott ki az MNB-statisztika, 49644 milliárd forintos állomány mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.