A napokban tette közzé az EY, hogy globális felmérése szerint a befektetők közel fele már a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokat is figyelembe veszi pénzügyi beruházásainál. Míg a Dow Jones Market Data szerint 94 amerikai tőzsdén kereskedett ESG alap kosara átlagosan több mint 20 százalékkal emelkedett tavaly, felülmúlva az S&P 500 több mint 16 százalékos nyereségét. Mégis érzékeny veszteséget szenvedett az ESG kultúra Japánban. Korábban az ESG egyik élharcosa volt, a vezetőváltás óta azonban elcsendesedett ezen a területen a világ legnagyobb nyugdíjalapja, a Japán Állami Nyugdíjalap.
2015-ben vette át a japán nyugdíjalap vezetését Hiromichi Mizuno, aki korát megelőzve, már akkor középpontba állította az ESG megfontolásokat
– mondta a Világgazdaságnak Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Emlékeztetve, pár évvel ezelőtt a Harvard Business Review úgy fogalmazott, hogy a japán nyugdíjalap „megváltoztatja a világot” a befektetéseiken keresztül.
A szigetországban azonban nincs törvényben rögzítve, hogy az ESG megfontolásokat is figyelembe kell venni a befektetéseknél, mindössze az infláció feletti 1,7 százalékos hozamelvárás van lefektetve.
Tavaly áprilisában Eiji Ueda követte Mizunot, s azóta a befektetéseik fókuszába ismét a pénzügyi teljesítmény került. Ráadásul az alap keze részben meg van kötve, mert nem lehet aktivista befektető, részvényeivel nem szavazhat, illetve nem nyújthat be javaslatokat a cégek vezetőségei felé, ellentétben a Norvég Alappal, mely kifejezetten aktivista ezen a területen is.
Hogy a kizárólagos pénzügyi szempontok még mindig milyen mélyen lehetnek beágyazva az üzleti kultúrába, arra a Goldman Sachs koppenhágai irodája világított rá. Megállapították, hogy
az ESG befektetések terén továbbra is sikeresebbek az elemzők, mint a tőzsdei algoritmusok, miközben a tengerentúlon a kötések többsége mögött már automata kereskedő áll.
A skandináv országokban a vagyonkezelési üzletágban kiemelten fontosak az ESG szempontok alapján is mérlegelt befektetési ajánlások. Ám úgy tűnik, a környezeti és társadalmi szempontokat még nem értik eléggé a tőzsderobotok. Talán ezen az új területen még kevés az adat, vagy a finomhangolás során túl sok az emberi szempont.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.