BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétszámjegyű növekedés a kártyás vásárlásoknál

A forgalomban lévő bankkártyák száma 2,3 százalékkal nőtt egy év alatt.

A belföldi bankkártyás vásárlási forgalom 1948,7 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, ami 11,8 százalékos emelkedés az egy évvel korábbi volumenhez képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb pénzforgalmi statisztikáiból. A jegybank adatai szerint a vásárlási műveletek száma 5,2 százalékkal nőtt, megközelítve ezzel a 239,5 milliót. A külföldi kártyás vásárlások értéke viszont 12,6 százalékkal csökkent éves összevetésben, ami a járvány elleni védekezés érdekében bevezetett korlátozások hatásaival magyarázható. Az interneten keresztül bonyolított kártyás vásárlásoknál változatlanul igen intenzív a növekedés:

belföldön a tranzakciók száma több mint negyedével, értéke pedig 24,8 százalékkal emelkedett.

A határon átnyúló műveleteknél viszont kicsivel 230 milliárd forint alatt stagnált a forgalom, még úgy is, hogy a tranzakciószám több mint 19 százalékkal emelkedett éves összevetésben.

Fotó: Kallus György / VG

Figyelemre méltó emellett, hogy éves összevetésben jelentősen, 13,5 százalékkal csökkent az első negyedében a bankjegykiadó automatáknál (ATM) végrehajtott készpénzfelvételi tranzakciók száma:

nem egészen 20,1 milliót ért el, szemben a 2020. első három hónapjában regisztrált 23,2 millióval.

Közben 8,7 százalékkal csökkent az ATM-eknél végrehajtott készpénzfelvételi tranzakciók értéke is, így nem egészen 1836 milliárd forintot tett ki. Készpénz befizetésére viszont egyre intenzívebben használják a hazai ATM-eket a kártyabirtokosok:

a befizetési tranzakciók száma 6,6, értéke pedig 16,6 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Ezzel a befizetési műveletek száma már meghaladta a kétmilliót 2021. első három hónapjában, az összérték pedig 410,3 milliárd forintot tett ki.

Az MNB adatai szerint a forgalomban lévő bankkártyák száma 2,3 százalékkal nőtt egy év alatt, így ezekből az első negyedév végén már 9,83 milliót tartottak nyilván. A hitelkártyáknál ugyanakkor folytatódik az évek óta tartó, csökkenő tendencia: ezekből 1,19 millió volt forgalomban március végén, 5,7 százalékkal – több mint 72 ezerrel – kevesebb, mint egy évvel korábban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.