Az elmúlt egy hónapban 25 százalékkal nőtt az OTP-részvények árfolyama, kedden rekordértéken, 17 ezer forinton is született rájuk kötés. Nagyot mentek a szektortársak is, Európa hat legnagyobb bankjának – HSBC Holdings, BNP Paribas, UBS, Banco Santander, ING Group, Lloyds Banking Group – a piaci kapitalizációja az idén 30 százalékkal, 438 milliárd dollárra nőtt, és megközelítette a járvány előtti szintet.
Az HSBC most 129 milliárd dollárt ér, ami majdnem nyolcszorosa az OTP 4700 milliárd forintos piaci kapitalizációjának.
Le Phuong Hai Thanh, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési üzletágának vezetője a Világgazdaságnak több tényezőt is felsorolt, amelyek felfelé segítették az elmúlt hetekben az OTP-részvény árfolyamát. Támogatta a kurzust az alapvetően jó első negyedéves jelentés, a monetáris politikában bekövetkezett fordulat és az Európa-szerte általánosan pozitív befektetői hangulat a bankszektor megítélését illetően. Ebbe a képbe az OTP-papírok mozgása tökéletesen beleillett. Az emelkedés látványos az elmúlt időszakban, de ebben szerepet játszott az év elején látott alulteljesítés is, amely az elmúlt időszakban jelentősen csökkent.
A szakértő szerint a tegnap bekövetkezett korrekció teljesen normálisnak tekinthető egy ilyen emelkedés után.
A 17 ezer forintos árfolyamról hozzáfűzte, hogy abba valamennyire beárazódhatott a szlovéniai terjeszkedés híre, és akár már az őszre várható osztalékdöntés is. A bankpapír piaci árazása sok célárat maga mögött hagyott, de az elemzések döntő többsége még a szlovén bankvásárlásról szóló bejelentés és a közelgő MNB-kamatemelés beharangozása előtt készült, a frissített célárak viszont egész magasak, a JPMorgan például 20 ezres árfolyamot vár.
„Várakozásunk szerint két nyugalmasabb hónap jöhet az OTP-részvény piacán, a következő árfolyammozgató hír az esetleges üzbég akvizíció és a második negyedéves jelentés lehet. Összességében a magas részvényforgalom alapján arra lehet következtetni, hogy a bankszektor kilátásait egyre többen látják pozitívan, amit mi sem tartunk indokolatlannak. A moratóriummal kapcsolatban talán az a nyitott kérdés, hogy milyen ütemben történik majd a kivezetése, illetve mi lesz a későbbiekben, amikor az ügyfelek szembesülnek a jelentősen meghosszabbodott futamidővel” – mondta Le Phuong Hai Thanh.
Alapvetően pozitívak voltunk és vagyunk az OTP-vel kapcsolatban
– mondta lapunknak Pekár Dávid, a Raiffeisen Alapkezelő portfóliómenedzsere.
Kiemelten fontosnak tartja, hogy várhatóan elég sok támasza lesz a hazai növekedésnek. Rövid távon az újranyitást véli a domináns tényezőnek, viszont utána a hazai és EU-s költségvetésből származó támogatás fenntarthat egy jelentős, az uniós átlagot meghaladó növekedési pályát.
A külföldi szereplők szemében az OTP egy magyar makro play is, így ha a hazai makrogazdaságra pozitívak a jelzések, akkor az jelentős vételi erőt generál
– magyarázta Pekár Dávid.
„Ezenfelül látszik, hogy a hitelezés nem sérült a Covid miatt, az általános moratóriumot valószínűleg eltörlik, csak szűkebb réteg számára marad meg a lehetőség. Az OTP már nemcsak magyar, hanem régiós szereplő is, és nagyon attraktív, szektorszinten is ritkaságszámba menő megtérülést tud biztosítani a részvényeseknek. Ennek megfelelően prémiumárazással fut, viszont ebben, azt gondolom, erősen benne van a stabil menedzsment, amely tulajdonosi szemlélettel tudja irányítani a bankot. Az árazás magas, de egy kisebb-nagyobb korrekciót már megvenne a piac, így ha nem változnak különösebben a körülmények, akkor rövid távon nagyobb esést nem látok az OTP esetében” – mondta a Raiffeisen szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.