A bankok egyre nagyobb arányban használják a Fed által korábban kiüresített repó ügyleteket – mondta Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Kiemelve: azóta lett ismét népszerű az eszköz, mióta az amerikai jegybank 0 százalékról 0,05 százalékra emelte az erre fizetendő kamatot, s ma már egy átlagos napon 1000 milliárd dollárnál is nagyobb összegeket pihentetnek a bankok a jegybanknál.
A Wall Street Journalnak nyilatkozó szakértők szerint több dologra is lehet következtetni ebből. Zoltan Pozsar, a Credit Suisse elemzője szerint, a bankok úsznak a likviditásban és a fiskális programok által jelentősen megnőtt a bankbetétek mennyisége, melyet 5 bázisponton már megéri a könyvön kívül tartani.
Gordon Shannon, a TwentyFour Asset Management alapkezelője hozzátette: a bankok inkább választják az alacsony, de biztos hozamot, minthogy befektessenek valami kockázatosabb eszközbe, de a befektetők is bankbetétben tartanak jelentős összegeket.
Míg Joshua Younger, a JPMorgan kamat derivatív stratégája szerint, a jelentős repó pozíciók akár pénzpiaci turbulenciára is utalhatnak, szerinte ez csak a jéghegy csúcsa és a repón használt eszközök csak a teljes extra likviditás töredéke, mely könnyen destabilizálhatja a pénzügyi rendszert, ha nem megfelelő módon használják.
A repóügylet lényege, hogy egy adott értékpapírt úgy adnak el prompt, hogy előre rögzítik a visszavásárlási időpontját és árfolyamát. Ebben az esetben jegybanki passzív repóügyletekről van szó, melyekkel a Fed likviditást von ki, a bankrendszerből.
Június közepén emelte meg a Fed a repó kamatot, s már az első napon rekordösszeg, 756 milliárd dollár áramlott be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.