Süket fülekre talált a Biden-adminisztráció felhívása, amellyel a múlt héten kitermelésének fokozására szólította fel a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetét (OPEC) és szövetségeseit, közte Oroszországot annak elkerülésére, hogy a szűkebb kínálat miatt mesterségesen magasan tartott olajárak ne fékezhessék a gazdaságok lendületes talpra állását.
A Reuters OPEC közeli forrásoktól úgy értesült, hogy a kartell teljesen helyénvalónak tartja a legutóbbi döntését, és tartani is fogja magát ahhoz. Ennek lényege, hogy az Egyesült Arab Emirátusok és Szaúd-Arábia közötti konfliktus csillapítását követően a kartell tagjai júliusban úgy határoztak, hogy augusztustól kezdődően havonta napi négyszázezer hordóval növelhetik kínálatukat egészen addig, míg el nem érik a járványidőszakot megelőző felhozatalukat.
Az árakat pedig úgy kell belőniük, hogy a bányászatukat leállított amerikai palaolaj-termelőknek éppen nem érje meg újraindulniuk. A 70 dolláros szint – ahová az idén 35 százalékos drágulással elért a Brent alaptípus hordónkénti ára –, már ezt a küszöböt súrolja.
Egyelőre azonban a piac egyensúlyban van, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) független szakértői sem látnak okot egy hirtelen kínálatbővítésre. A finomhangolás pedig a kvóták mozgatása nélkül is megoldható.
Joe Biden nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan ugyanakkor tartja magát ahhoz, hogy a globális kínálat nem elegendő a gazdasági kilábalás felgyorsításához. Megfigyelők rámutatnak arra, hogy az amerikai felszólítás nehezen egyeztethető össze a klímavédelem ellen ígért erőteljes kormányzati fellépéssel, az olajkutatási engedélyek visszavonásával.
Az erélyes amerikai követelés már-már Donald Trump időszakát idézi, akkor Szaúd-Arábiát, egyik legfőbb szövetségesét az elnök azzal fenyegette meg, hogy vagy olajat önt a piacra, vagy nem kap amerikai fegyvereket. Lett olaj.
Úgy tűnik, Amerika az OPEC sürgetésével külföldre exportálja az olajtermeléssel járó környezetszennyezés problémáját, ami nem fair eljárás a részéről. Az üzemanyagárak még ennél is jobban érdeklik a szomszédba is autóval járó amerikaiakat.
A benzin gallononkénti ára pedig egy év alatt 45 százalékkal, 3,18 dollárra emelkedett, ez pedig amellett hogy erőteljesen fűti az inflációt, a választópolgárok lelkiállapotára is negatív hatással van.
Az OPEC-et persze ez hidegen hagyja, a kartell energiaminiszterei legközelebb szeptember 1-jén találkoznak – a járványhelyzettő függően – személyesen vagy virtuálisan, hogy áttekintsék a július végi döntésük utáni piaci fejleményeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.