A forint az utóbbi hetek gyengülése után a 360 környéki szinten látszik megállapodni az euró ellen, de a világ devizapiacain óriások játszanak, amelyektől egy legyintés is odébb lökheti a magyar fizetőeszköz árfolyamait.
Az elmúlt hetek dollár elleni gyengülését – ami a feltörekvő piaci devizákon kívül elérte az eurót is – az hajtotta, hogy a Federel Reserve eljutott annak a küszöbére, hogy elkezdje visszafogni pénzbőségteremtő kötvényvásárlásait. A csütörtöki nap rizikója:
az amerikai szenátus – Chuck Schumer, a demokrata többség vezetője szerint – elháríthatja a kormányzati leállás veszélyét.
Ha ez tovább gyengíti az eurót a dollár ellenében az 1,16 alatt szerda elért több mint egyéves mélypontról, az az elmúlt évek mintázata alapján elméletben döntő lökést adhat a forintnak is, hogy a 360 körüli kéthavi mélyponttól tovább gyengüljön a 362-363 körüli támaszok felé.
A dollár további erősödése az elemzők szerint nem kizárt, de nem azért, mert nem áll le az amerikai kormányzat. Ha a szenátus valóban ezt elősegítő döntést hoz is az európai piaczárás után, egy még ennél is nagyobb veszély továbbra is fennmarad az óceán túloldalán: az ellenzéki republikánusok elutasítják, hogy felemeljék a költségvetés működését gátló adósságplafont, ami utat nyithatna a demokrata Biden elnök óriási kiadási csomagjának. Ez a konfliktus pedig még az amerikai államcsőd veszélyét is magában hordja, ami atombomba lenne a világpiacok számára. A piacok azonban bizonyosak benne, hogy a politikusok találnak megoldást, és a dollárt a Fed politikájának várható szigorodása tartja erősen.
Ha félretesszük az amerikai csőd rizikóját, tényleg sok minden szól jelenleg a dollár mellett
– írta Esther Reichelt, a Commerzbank feltörekvő piaci és devizaelemzője. A Saxo Bank napi piaci áttekintése szerint a dollár számára 1,15-nál húzódik a következő ellenállási szint, majd 1,129-nél, a kérdés, hogy a mostani erősödés mögött milyen mértékben a negyedéves zárás áll.
A forint számára negatív fejlemény lenne a dollár további erősödése. A Magyar Nemzeti Bank kamatemelési sorozata ebben a helyzetben – amikor a dollár erős, a globális rizikóétvágy gyenge és az állampapírhozamok trendje az emelkedés – nem ad elegendő támaszt, hogy megakadályozza a további gyengülést, hisz a legutóbbi, 15 bázispontos kamatszigorítás kisebb volt a vártnál. Az infláció emelkedéséről szóló európai és térségbeli hírek támogathatják a forintot, és elvben ilyen hatással járhat az is, ha a cseh jegybank mai ülésén a várakozásoknak megfelelően 1997 óta a legnagyobb – 50 bázispontos – kamatemelését hajtja végre.
Egy gyors pillantás a korona árfolyamára azonban megmutatja, hogy inkább a dollárhírek a mérvadók jelen pillanatban. A korona ugyan szépen tartotta magát az euró ellen az elmúlt hónapban, de a dolláreladások az utóbbi két hétben nem maradtak hatás nélkül a cseh deviza árfolyamaira sem. Az eurókeresztben kéthetes gyengülés után az utóbbi három napban 25,51-52 környékén állapodott meg a korona, és a mai döntés Melanie Fischinger, a Commerzbank elemzője szerint aligha okoz erősödést, kivéve, ha a jegybank kommentárjai arra utalnak, hogy a kamatszigorítás hasonló ütemben folytatódik.
Ami a forintot illeti, a dollár ellenében is a technikai szint, 310 környékén ragadt szerda óta, inkább a gyenge oldalán, de az utóbbi héten körülbelül két forintonként tartott hasonló pihenőket, miközben szaladatlanul gyöngült, és már elvesztette teljes idei nyereségét, ami az év közepén az öt százalékot is meghaladta a zöldhasú ellen.
Ha a dollár bikák nem gyengítik tovább, és ehelyett a befektetők elkezdik visszafordítani túlvettnek látszó euró- és dollárpozícióikat, az Equilor jegyzete szerint az ellenállás 307-nél húzódik a dollárkeresztben, és 356,5-en a 200 napos mozgóátlagnál az euró ellenében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.