Dühös tüntetőkkel, technológiai hibákkal és árfolyamának komoly zuhanásával indította első napját törvényes fizetőeszközként a bitcoin – foglalta össze az eseményeket a BBC.
A legismertebb kriptodeviza árfolyama kedden az elmúlt egy hónap legalacsonyabb értékére esett vissza, 52 000 dollárról 43 000 alá esett. A helyi ellenzék egyik politikusa egyenesen úgy fogalmazott, hogy Latin-Amerika egyik legszegényebb országa 3 millió dollárt veszített emiatt.
A bitcoin hivatalos fizetőeszközzé válása messze nem volt annyira álomszerű, mint amilyennek Nayib Bukele elnök remélte, amikor belekezdett a kísérletbe.
A nagy platformok, mint az Apple vagy a Huawei nem vették fel kínálatukba az El Salvador-i kormány által támogatott Chivo digitális pénztárcát, ráadásul a szervereket is le kellett állítani, mert nem bírták el a terhelést, amikor felhasználók tömegei egyszerre akartak regisztrálni a rendszerbe.
Napközben aztán egyre több platformon megjelent a Chivo, többek között a McDonald’s és a Starbuck is elfogadta a fizetés új formáját.
A kormány azzal érvel, hogy a bitcoin bevezetésével évente 400 millió dollárt takaríthat meg az ország a külföldről küldött pénzek tranzakciós díjain. A BBC a Világbank és a salvadori kormány adatait felhasználva úgy számolt, hogy ez az összeg csak 170 millió dollárra rúg.
A fizetőeszköz elterjedését azzal próbálták ösztönözni, hogy minden lakos 30 dollár (közel 9000 forint) értékben kapott bitcoint indulásként.
Szakítanunk kell a korábbi paradigmákkal. El Salvadornak joga van a modern világ felé haladni
– jelentette ki Twitter-oldalán Bukele elnök.
Ugyanakkor nem mindenki pesszimista az új fizetési móddal kapcsolatban. A BBC által megszólaltatott boltos, Ed Hernandez például kifejezetten örül annak, hogy a világjárvány idején nem kell fizikai fizetőeszközöket használni.
Mások a válságot látják, én a lehetőséget
– tette hozzá. El Salvadorban a lakosság 57 százaléka kapta meg legalább az első vakcináját, és 46 százalék a védettek aránya.
Az időzítés azonban nem volt szerencsés. Az egyébként is nagyon volatilis, az elmúlt hetekben jelentősen erősödő bitcoin ugyanis a bevezetés utáni napon 20 százalékos mélyrepülést mutatott be, ami nagyon rossz reklám volt Bukele és kormánya számára. A lakosság többsége nagyon keveset tud a kriptovalutákról, és az első élménye egyből az lett, hogy egy nagyon változékony piacról van szó.
Johnny Wright Sol ellenzéki politikus szerint a bitcoin nem alkalmas nemzeti valutának, az elfogadása és a bevezetése elsietett, átgondolatlan lépés volt a kormány részéről.
Nem vagyunk kriptodeviza-ellenesek, de nem hiszünk abban, hogy kötelezővé kellene tenni a használatát, és a vállalatokat kötelezni kellene arra, hogy elfogadják fizetőeszközként
– tette hozzá.
Wright Sol nem az egyetlen kritikus hang volt kedden San Salvadorban. A legfelsőbb bíróság épülete előtt több mint ezer tüntető gyűlt össze, akik tűzijátékokat lőttek fel és gumiabroncsokat égettek tiltakozásuk jeléül.
A kritikusok azzal érvelnek, hogy a bitcoin bevezetése a pénzügyi instabilitás mellett a tiltott tranzakciók megkönnyítését is eredményezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.