A Covid-járvány ellenére is fókuszban maradtak az ESG szempontok a befektetési alapoknál?
A befektetők egyre inkább látják a társadalmi haszon mellett a pénzügyi megtérülést és fenntartható profittermelési lehetőséget is, így továbbra is kiemelt érdeklődés övezi az ESG (Environment, Social, Governance) befektetési alapokat. Ezeknek a szempontoknak a térnyerését nyugodtan nevezhetjük globális megatrendnek. Az ESG pontszámok folyamatosan beépülnek a vállalatértékelési mutatók közé. Ugyanakkor ezzel kéz a kézben járhat a „greenwashing” jelensége is, tehát amikor a cégek mindent elkövetnek, hogy zöldnek tűnjenek.
Hogyan alakult idén az ilyen szemléletű alapok globális teljesítménye?
Az ESG befektetésekre vonatkozó kritériumoknak való megfelelés hozzájárul a sikeresebb kockázatkezeléshez, amely a turbulens időszakok alatt kifejezetten előnyös lehet a befektetők számára. Egy „E” szempontból jónak tartott cég sokkal kevésbé kitett a környezeti változásoknak (például a gázárak ingadozásának), míg egy „S” szempontból jó befektetés szintén stabilnak és kiszámíthatónak tekinthető, hiszen igyekszik minden szereplő érdekeit jobban képviselni. A „G” szempontok jelentőségének alátámasztására pedig a Volkswagen dízelbotrányát hoznám fel: ha megfelelő belső vállalati döntéshozatali folyamatok, fórumok, döntési szintek és kompetenciák mentén épült volna fel akkoriban a vállalat, sokkal kisebb valószínűséggel tudott volna hasonló csalást elkövetni. A Bloomberg Intelligence kutatásai alapján ugyan jelenleg Európa dominál az ESG alapok tekintetében, de 2022-re már az USA szerezheti meg a vezető szerepet, míg a következő növekedési hullám Ázsiából, főként Japánból várható. Nagy a fejlődés a régiónkban is, ahol az ESG befektetési alapok és a teljesítményüket követő ETF-ek (tőzsdén kereskedhető befektetési alapok) 2020-ban elérték az 1100 milliárd dolláros mérföldkövet, amely az európai alapeszközök közel 10 százalékát teszi ki a Morningstar szerint. Nem kevesebb, mint 330 ESG-alap indult el a térségben 2020 első három negyedévében.
Hogyan teljesít a Diófa ESG-részvényalapja?
Az alap befektetési jegyei főként a fejlett, észak-amerikai és nyugat-európai részvénypiacok közép-, illetve hosszú távú befektetéseit foglalják magukba. Az alap mindenkori tőkéjét elsősorban magas ESG-pontszámú részvényekbe, ESG-felülsúlyozású ETF-ekbe, kisebb részben pedig bankbetétekbe, állampapírokba, kötvényekbe fektetjük. Magas tehát a részvénykitettséggel együtt járó kockázat, ám a várható hozam is nagy. A tavaly szeptemberben elstartolt részvényalap idén 20,5 százalékos megtérülést, míg indulása óta 29 százalékos évesített hozamot ért el. Ezzel a hazai minősített ESG alapok átlagos hozamát is felülmúlta az év első 11 hónapjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.