Behozhatatlan előnyre tett szert egy hónappal az év vége előtt a Nasdaq a New York-i tőzsdével (NYSE) szemben az elsődleges nyilvános részvénykibocsátásokkal (IPO) bevont tőke összesített mértékét tekintve – derül ki a pénzügyi cégeknek integrált tőkepiaci tartalmi szolgáltatásokat nyújtó brit Dealogic adataiból.
A két amerikai óriásbörze által december 6-ig begyűjtött
– egyébként minden eddigi rekordot messze felülmúló – 301 milliárd dollárból ugyanis több mint 191 milliárd dollárt öntöttek a befektetők a főként a technológiai cégek otthonául szolgáló tőzsdére lépő társaságokba,
míg a Wall Streetre igyekvő vállalatok „mindössze” 109 milliárd dollárt kalapoztak össze. Az utóbbi két évben is a Nasdaq volt a domináns, ám jóval kisebb volt az előnye.
Még nagyobb fölénnyel kerekedett felül az egyébként szintén New York-i (Broadway, One Liberty Plaza) székhelyű Nasdaq a tőzsdei bevezetések száma terén is, hiszen nem kevesebb, mint 686 újonc jelent meg ezen az 1971-ben alapított börzén január eleje óta, azaz átlagosan minden tőzsdenapra több debütáns is jutott, miközben a közel 200 évvel idősebb – 1792 óta működő – NYSE-re 265 cég kérelmezte felvételét.
Mindkét tőzsdén nagyjából a bevont tőke felét az úgynevezett speciális célú befektetési társaságok (SPAC) gyűjtötték. A Nasdaqra ezek a - bevezetésük időpontjában még nem működő, később viszont a valóban tevékenykedő,
tőzsdén kívüli cégeknek gyors parkettre lépési lehetőséget kínáló – vállalatok 97 milliárd dollárt vittek, míg a NYSE-re 56 milliárdot.
A Nasdaqon amúgy rengeteg tőzsdén kereskedett befektetési alap (ETF) is debütált ebben az évben. Úgyhogy a mindent összevetve 4133 bevezetéssel már most megdöntötték az eddigi, a dotkom lufi kellős közepén, 2001-ben felállított csúcsot, amikor 4109 tőzsdei bevezetésre került sor.
Valószínűleg szintén a Nasdaqra kerülhet jövőre az Intelről leváló, a cégcsoport önvezető autókat fejlesztő Mobileye nevű egysége, lévén az anyacég részvényeivel is itt kereskednek. A tervek szerint az Intel megőrizné többségi befolyását a 2020-ban 970 millió dolláros árbevétel mellett 241 millió dolláros üzemi eredményt elérő cég fölött, amely az idei első 9 hónap során forgalmát 1 milliárd dollárra, míg működési nyereségét 361 millió dollárra tornászta fel.
A fejlett vezetéstámogató és önvezető szoftvereket, valamint kapcsolódó csipeket kínáló, 50 milliárd dollárra taksált, jeruzsálemi székhelyű vállalatot, mely termékeit autógyártóknak, köztük például a Fordnak is értékesíti, az amerikai konszern 2017-ben vásárolta fel mintegy 15 milliárd dollárért. A cég részvényei 2017-ig a New York-i tőzsdén forogtak, miután az eddigi legnagyobb izraeli kibocsátással 2014-ben parkettre lépett.
A hírre az Intel a hétfői tőzsdezárás utáni elektronikus forgalomban csaknem 9 százalékkal, egészen 55,45 dollárig drágult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.