A tehetős amerikai fiatalok sokkal jobb évet várnak a tőzsdén jövőre, mint az idősebbek,
és minden ellenkező előjelű prognózis dacára még mindig jelentős potenciált látnak a részvény-, valamint a kriptopiacban is – állapította meg a CNBC milliomosok körében végzett legfrissebb felmérése. A vizsgálatba az 1980. után született korosztályból ezúttal 750 olyan ifjú titánt vontak be, akiknek legalább 1 millió dolláros befektethető tőkéje van.
A nyakló nélküli optimizmust magyarázza, hogy a maximum negyvenes éveikben járó befektetők a tengerentúlon még hírből sem ismerték eddig az inflációt,
és a 2008. óta tartó bikapiacon, azaz a növekedési részvények aranykorán kívül más realitást egész egyszerűen nem állt módjukban megtapasztalni.
Az ifjú milliomosok 48 százaléka például azt tervezi, hogy a következő 12 hónap során tovább növeli, sokan pedig akár meg is dupláznák kriptobefektetéseiket
annak dacára, hogy közülük minden másodiknak legalább a fele vagyona már így is virtuális devizákban dekkol.
Az ezredfordulós fiatalok 52 százaléka továbbá úgy véli, hogy a legfontosabb amerikai részvényindex, az S&P 500 az új évben legalább 10 százalékkal emelkedik.
Ez több mint háromszor haladja meg az átlagos várakozást. Még ennél is rózsaszínűbbnek látja a jövőt az ifjú nábobok 39 százaléka, akik több mint 15 százalékos erősödésre számítanak.
Ezzel szemben a szintén a CNBC által 400 befektetési szakértő körében végzett felmérés szerint több mint a felük arra számít, hogy az S&P jövőre 10 százaléknál kevesebbet fog hozni, és többen gondolják, hogy az index stagnálni vagy csökkenni fog, mint hogy 10 százaléknál nagyobb mértékben emelkedne.
Az ifjak optimizmusa kiterjed az amerikai gazdaság helyzetének értékelésére is.
Míg a felső tízezernek összességében csupán a 41 százaléka vár 2022-re erősebb hazai gazdaságot, az új generáció körében 93 százalékot tesz ki a derűlátók aránya, 61 százalékuk szerint pedig nemcsak izmosabbá, hanem sokkal izmosabbá válik az Egyesült Államok.
A különbségek a hírportál szerint arra is visszavezethetők, hogy miközben az idősebbek jelentős fenyegetésként tekintenek az inflációra, a fiatalok többsége rá sem ránt, vagy átmenetinek tartja, tehát nemigen kalkulálnak az Amerikában a jegybank szerepét betöltő Fed válaszlépéseivel sem. A CFRA Research szerint amúgy a II. világháború óta levezényelt 17 kamatemelési ciklusban a Dow Jones és az S&P 500 index, ha csak kismértékben is, de képes volt az erősödésre.
A legnagyobb amerikai befektetési társaság,
a szinte minden globális cégben legalább 1 százalékos részesedéssel rendelkező Vanguard Group szerint, bár a dotcom-lufi óta most a legtúlértékeltebbek az amerikai részvények, a következő 10 év nem válik elveszett évtizeddé, ám a hozamok zsugorodni fognak. Megjegyzendő persze, hogy a Vanguard már az utóbbi években is meglehetősen pesszimista volt. Mint kiderült, alaptalanul.
Mindenesetre akár beigazolódik, akár nem az ezredfordulós milliomosok rövid távú optimizmusa, abban az elemzők egyetértenek, hogy helyes döntés a részvények mellett kitartani a jelenlegi befektetési környezetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.