Egyre több intézményi befektető látja optimistán az utóbbi időben a befektetők által mostohán kezelt kínai részvénypiac kilátásait,
számos befolyásos nagybank elérkezettnek látja az időt a bevásárlásra a helyi tőzsdéken.
Az elmúlt egy évben a pandémia okozta gazdasági lassulás mellett a növekvő szabályozói bizonytalanság is rányomta a bélyegét az ázsiai ország tőzsdéin – Sanghajban, Sencsenben – jegyzett részvények teljesítményére, hamarosan azonban fordulhat a széljárás. Legalábbis a piaci szereplők egyre szélesebb körének meggyőződése szerint a kínai jegybank és a hatóságok is eleget tesznek ígéreteiknek, és támogatni fogják az idei gazdasági növekedést, hátszelet biztosítva a helyi vállalatoknak is.
A Credit Suisse 2022-es stratégiai kitekintésében felülsúlyozásra minősítette fel Kínát, a svájci bankház szerint már csak azért is érdemes felhalmozni a helyi vállalatok papírjait, mert miközben a világ többi részén szigorítanak a jegybankok, addig az ázsiai országban monetáris lazítás következhet.
Londonból is hasonló szemmel tekintenek kelet felé. Az HSBC úgy véli, a befektetők túlzottan pesszimisták Kínát illetően, a piac ugyanis már beárazta a mérsékeltebb gazdasági bővülés és az erős dollár kedvezőtlen hatásait. A helyi blue chip részvények ezzel már igen vonzó értékeltségeken forognak, de a szélesebb piac kilátásai is kedvezők:
a sanghaji kompozit indextől 9, sencseni megfelelőjétől pedig 15,5 százalékos emelkedésre számít idén a pénzintézet.
A bikák táborát erősíti a UBS is, amely már tavaly októberben vételi jelzést adott a kínai részvényekre. Az új év elején frissített befektetési ötletei között pedig számos helyi vállalat, köztük a zászlóshajónak számító e-kereskedelmi óriás Alibaba is szerepel.
Az általában optimista Goldman Sachs azzal érvel a világ második legnagyobb tőkepiaca mellett, hogy egyre inkább hozzáférhető a külföldi befektetők számára is, miközben a globális részvényportfóliókban még mindig meglehetősen alacsony a sanghaji és a sencseni tőzsdére bevezetett papírok aránya. Az anyaországi börzéken jegyzett cégeket tartalmazó MSCI China index 16 százalékot ralizhat idén az amerikai befektetési bank prognózisa szerint.
Nem mindenki osztja azonban a fenti optimizmust még a legnagyobb bankházak között sem. A Morgan Stanley mellett a Bank of America és a JPMorgan továbbra is semleges megközelítést javasol a kínai anyaország részvényeit illetően. Az utóbbiak a helyi cégeket korlátozó hatósági intézkedések, valamint az Evergrande-botrány nyomán reflektorfénybe került kínai ingatlanpiaci likviditásválság okozta kockázatokkal indokolják óvatosságukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.