Az év elején még 1 400 dollárnál is többet kértek ezer deszkalábért, ami 2,36 köbméternek felel, most 700 dollár közelében mozog a jegyzés.
Óriási ezen a piacon a volatilitás, tavaly tavasszal 1 700 dollár fölött is járt a jegyzés, míg tavaly nyáron 600 dollár alá süllyedt. Mindez nem magyarázható a szezonális mozgásokkal.
A deszkapiacot a pandémia idején az otthoni barkácsmunkák pörgették fel, majd a meglóduló ingatlanpiac adott újabb lendületet a keresletnek. Míg kínálati oldalon a 2020-as leállások miatt lassan visszaépülő fűrészmalom kapacitások elégtelensége fűtötte az árazást. Ám az emelkedő kamatlábak lassítják a gazdaságot és drágítják az építkezések finanszírozását.
A júliusi szállítású fűrészáru határidős ügyleteket pénteken 695,10 dolláron jegyezték ezer deszkalábanként, ami 52 százalékkal alacsonyabb a március eleji csúcsnál.
Az amerikai Népszámlálási Hivatal szerint áprilisban kevesebb építési engedélyt kértek családi házakra, csökkent a megkezdett és a befejezett építkezések száma is. Míg Ash Boeckholt, a MaterialsXchange online fakereskedő piactér társalapítója arra hívta fel a figyelmet, hogy szemben a tavalyi évvel, idén a vásárlók nem halmoznak készleteket, mert nem tartanak attól, hogy hiány lesz a piacon. Az emelkedő jelzálogkamatok is visszafogják az új lakások iránti keresletet.
Mégsem számítanak arra a szakértők, hogy a fűrészáru árazása a pandémia előtti 500 dolláros szintre süllyedne, mert Nyugat-Kanadában erdőtüzek és árvizek miatt akadozik a fűrészmalmok alapanyag ellátása. Az amerikai kontinens legnagyobb fűrészáru termelője, a kanadai Canfor március vége óta csupán 80 százalékos kapacitással üzemel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.