Tovább zakatol az amerikai technológiai szektor konszolidációja, az idei tőzsdei lejtmenet dacára vagy talán éppen a csökkenő árfolyamokat kihasználva, egyre-másra jelentik be az akvizíciókat a jövőipar vezető cégei.
Hétfő reggel a Broadcom csipgyártó hozta lázba a befektetőket, hiszen a Bloomberg piaci forrásból arról értesült, hogy a cég malajziai-amerikai tulajdonosa tárgyalásokat kezdett a 40 milliárd dolláros tőzsdei kapitalizációval rendelkező, ám a Financial Times szerint legalább 50 milliárd dollárt érő VMware felvásárlásáró, amely céget már jó ideje a felhőalapú számítástechnikai iparág egyik legfontosabb vállalatának tartják. Szolgáltatásait nagyvállalatok használják privát és nyilvános felhőhálózataik, valamint az adatközpontok kezelésére.
A tranzakcióval tovább terebélyesedne a Broadcom tevékenysége, a félvezetők gyártása mellett a vállalati szoftverek piacán is erősebben megvethetné a lábát, miután az elmúlt években 18,9 milliárd dollárért már megvásárolta a szintén ebben a szegmensben működő (B2B) CA Technologies-t és 10,7 milliárd dollárért a Symantec Corp. kiberbiztonsági részlegét.
Ha az ügylet létrejönne, valóságos pénzeső árasztaná el a személyi számítógépek és laptopok gyártásából már különben is többszörös milliárdossá vált Michael Dellt, a Dell Technologies alapító-elnökét. A jelenleg a VMware elnöki tisztségét is betöltő Dell ugyanis 2016-ban a Silver Lake magántőke-befektető céggel karöltve szerezte meg a vállalatot az EMC technológiai holding 67 milliárd dolláros felvásárlása során, és a Reuters szerint a mai napig megtartott belőle közvetlen tulajdonosként 40 százalékot.
Ez volt amúgy a technológiai cégek történetében az egyik legnagyobb akvizíció, amelyet nagyrészt a VMware-re felvett több mint 50 milliárd dolláros kölcsönnel finanszíroztak. A Broadcomban is tulajdonos Silver Lake részesedése a felhőszolgáltatóban jelenleg mintegy 10 százalék.
Hock Tan, a Broadcomot vezető malajziai-amerikai milliárdos már évek óta vadászik egy újabb szoftverüzletre, miután a csipgyártó Qualcomm felvásárlására tett kísérletét 2018-ban Donald Trump akkori amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva blokkolta. Az önmagát korábban a csipipar első számú felvásárlójaként pozicionáló Tan ezt követően kénytelen volt új vadászterületet keresni, hiszen világossá vált számára, hogy a szűkebb ágazatban a versenytársak és a szabályozó hatóságok ellenállása miatt egyszerűen semmi esélye sincs a terjeszkedésre.
A Broadcom és a VMware fúziós híre a befektetők figyelmét ismételten a technológiai cégek rendkívül aktív tranzakciós piacára irányította, amely az inflációval kapcsolatos félelmek és a Fed kamatemelései dacára szemernyit sem lassított.
A Thoma Bravo magántőke-befektető cég idén két nagy technológiai felvásárlásról állapodott meg, az Elliott Management aktivista befektető pedig a Nielsen és a Citrix privatizációját vezényelte le. Közben a Microsoft az ActivisionBlizzard videójáték-gyártó vállalat januárban bejelentett 75 milliárd dolláros felvásárlásának befejezésén dolgozik.
A hírre a Broadcom részvényei az amerikai tőzsdenyitás előtti elektronikus kereskedésben több mint 4 százalékkal, 520 dollár alá estek, a VMware papírjai viszont több mint 20 százalékkal, 115 dollár fölé lőttek ki. Utóbbira ráfért már a trendforduló, hiszen a pénteki 96 dollár körüli záróár a 2019-es csúcsát 50 százalékkal, év eleji értékét pedig 20 százalékkal múlta alul. A Financial Times szerint ugyanakkor éppen ez az értékvesztés teszi lehetővé a megállapodást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.