Az amerikai kiskereskedelmi forgalom, amely magában foglalja az élelmiszerekre és üzemanyagra fordított kiadásokat is, májusban váratlanul – öt hónapja először - 0,3 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, elmaradva a Refinitiv által megkérdezett közgazdászok 0,2 százalékos növekedésre vonatkozó előrejelzésétől - közölték kedden. A Financial Times szerint az amerikaiak a magasabb infláció és különösen a benzinárak hatására visszafogták az autók és elektronikai cikkek vásárlását.
Az autóeladások vezették a visszaesést, a gépjármű- és alkatrészkereskedők bevételei 3,5 százalékkal csökkentek áprilishoz képest, mivel az emelkedő hitelkamatok drágították az új autók vásárlását.
A fogyasztók kevesebbet költöttek más nagy értékű cikkekre, például elektronikai cikkekre és háztartási gépekre is. Ebben a szegmensban az eladások 1,3 százalékkal csökkentek áprilishoz képest, a bútorok esetében pedig 0,9 százalékos volt a zsugorodás.
Az autók, a benzin, az építőanyagok és az élelmiszeripari szolgáltatások nélkül számított kiskereskedelmi forgalom májusban nem változott, ez szintén elmaradás a 0,5 százalékos növekedésre vonatkozó előzetes becsléstől.
A kiskereskedelem visszaeséséről szóló hír éppen akkor jelent meg, amikor a Federal Reserve a nyugtalanító inflációs adatokat követően agresszív kamatemelésre készül, mivel az amerikai fogyasztói árak a múlt hónapban újabb 40 éves csúcsra emelkedtek.
"Miután az infláció új magasságokba emelkedett, és az árak a benzinkutaknál is az égig szöknek, a fogyasztók valószínűleg továbbra is inkább a benzinre, az élelmiszerre és a szállásra költenek" - mondta Lydia Boussour, az Oxford Economics közgazdásza.
A MarketWatch szerint részben a fenti hír nyomán nyitott a Dow Jones 1,18 százalékos, az S&P 500 index pedig 1,4 százalékos emelkedéssel szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.