Miközben hagyományos munkahelyeket számol fel a termelés automatizálása, a robotizációban előrehaladott ágazatoknak új kihívással kell szembenézniük. Egyre nehezebb képzett dolgozókat találni a csúcstechnológia működtetéséhez.
Nyugat-Ausztrália távoli sarkában üzemel a Rio Tinto bányavállalat legmodernebb üzeme, ahol az automatizálás révém a karantén idején sem voltak nagyobb fennakadások, pedig a határzár miatt a külföldi vendégmunkások nem tudtak eljutni a munkahelyükre. Ám a gépkezelők és a kétkezi munkások kizárása a termelési folyamatból egészen új gondokkal szembesíti a HR-eseket. A bányavállalat adatelemzésben jártas és a mesterséges intelligenciához értő specialistákért versenyez az IT-cégekkel. És ez a szokatlan terep azzal a veszéllyel jár, hogy a korábbinál magasabb szintekre hajtja fel az ágazati béreket.
A Rio Tinto Gudai-Darri bányájában vezető nélküli teherautók szállítják vasércet, de robotok továbbítják a mintákat a telep laboratóriumába, s kitermelt ércet szintén vezető nélküli vonat viszi ki a bányából. A gépek üzemeltetéséhez és karbantartásához a Rio Tinto nagyjából hatszáz munkást foglalkoztat a helyszínen és több mint hetven embert egy irányítóközpontban Perth állam fővárosában, mintegy ezer mérföldre a kitermeléstől.
A bányamunkások most sokkal nagyobb valószínűséggel vesznek kézbe egy tabletet, mint egy villáskulcsot– mondta a The Wall Street Journalnek Simon Trott, a Rio Tinto ágazati vezetője.
A technológia fejlődése 2030-ra öt bányászati munkahelyből négyet fog átalakítani az EY 2019-es becslése szerint. Egyre többen dolgoznak a távoli operációs központokban, a fejtést és a szállítást azonban mindinkább a robotok uralják. A tehergépjármű-vezetőket és a fúrókezelőket autonóm flottaüzemeltetők, adattudósok és rendszermérnökök váltják fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.