Közzétette második negyedéves elemzői konszenzusát az OTP, a bankcsoporttól a szakértők 136,5 milliárd forintos nettó eredményt várnak. Ha valóban így alakul, akkor 6 százalékkal sikerülhetett felülmúlni a tavalyi bázisidőszakot.
Az egyszeri tételek azonban nagymértékben ronthatták a bankcsoport számait.
Míg tavaly a korrekciós tételek levonása után 121,8 milliárd forint volt a számviteli profit, ez most jóval visszafogottabb, csak 44,7 milliárd lehetett, vagyis jelentős, 63 százalékos visszaesésre kell számítani.
A korrekciós tételek közül kiemelkedik a pénzügyi szervezetek különadója, amely csaknem 73 milliárd forinttal ronthatta a csoport eredményét. Ezen túl 7,5 milliárd forint a hitelkamatstop meghosszabbításának negyedévre eső hatása, a Sberbank felszámolása pedig 6 milliárd forint mínusszal járt.
Az alaptevékenységre továbbra sem lehet panasz, a nettó kamatbevételek éves alapon 22 százalékkal nőhettek, a díjakon és jutalékokon elért eredmény pedig 15-tel.
Ezek alapján a működési profit megközelíthette a 200 milliárd forintot, ha pontosak a várakozások, 24 százalékkal léphetett előre ezen a tételsoron a bankcsoport.
Üröm az örömben, hogy ezúttal nagyobb céltartalékolásra is szükség lehetett, a hitelezési veszteségekre elkülönített kockázati költségek 43 milliárd forintot tehettek ki.
Az Erste elemzői is az egyszeri tételek torzító hatására hívták fel a figyelmet az előzetesükben. Az extraprofitadó kérdésben az OTP számításaira hagyatkoztak (78 milliárd forintos tétellel kalkulálva), ennek alapján 95 milliárd forintra várják a magyar nagybankot sújtó korrekciós tételeket. A negyedéves profit így mindössze 40 milliárd forint lehetett, az egyszeri hatásoktól megtisztított adózott eredmény azonban elérhette a 135 milliárdot.
Az operatív profitot a bevételek erőteljes emelkedése támogathatta, amiben a régiós devizák forinttal szembeni erősödése is jelentős szerepet játszhatott – írták az előzetesben, hozzátéve: Oroszországban az eszközállomány csökkenhetett és a marzs is szűkülhetett, de az erősebb rubelen keresztül az orosz leánybank is hozzájárulhatott a csoportszintű növekedéshez.
A KBC várakozásai szerint az első negyedéves eredmények után némi javulás várható, viszont a háborús helyzet miatt az oroszországi és az ukrajnai leánybank gyengébben teljesíthetett. Pozitívum, hogy a régió számos országában folytatódhatott a hitelállományok bővülése, és a kamatszintek is emelkedtek (főként Magyarországon).
Óvatosságra int viszont, hogy a negyedév végén már a lassulás jeleit mutatja az állomány bővülése, az emelkedő kamatok miatt pedig visszaeshetett a hitelkereslet (leszámítva néhány államilag támogatott hitelterméket).
A kamatok emelkedésének negatív hatása is van – az OTP mérlegében lévő magyar állampapír-portfólió miatt –, a KBC szakértője emlékeztetett, hogy az első negyedévi mínusz 80 milliárd forint (nem realizált árfolyamveszteség) volt, de ez a meredeken emelkedő kamatok miatt a második negyedévben még többre rúghatott.
A bank csütörtökre virradóra publikálja az eredménykimutatást. A keddi kereskedésben az OTP részvényének árfolyama 3,1 százalékkal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.