Egyelőre kevesen olyan szerencsések, hogy befektethetnek kedvenc focicsapatukba, pedig 20 éve majdnem sikerült Magyarországon: a Fradi szurkolói lehettek volna az elsők, az FTC Rt. részvényeit végül nem vezette be a tőzsdére annak főtulajdonosa, a Fotex. A hazai fociszurkolóknak így, ha van befektetni való tőkéjük, be kell érniük külföldi sztárklubok részvényeivel, bár nem mondható jelentősnek a merítés.
A Manchester United-részvények egyelőre kéz a kézben szerencsétlenkednek a tabella 14. helyén tanyázó sztárcsapattal: árfolyamuk 9 százalékkal forognak az év eleji szint alatt, szóval nem néz ki jól a jubileum, a háromszoros BEK-, illetve BL-győztes klubot 2012 óta jegyzik a New York-i értéktőzsdén. Még az is lehet, hogy a klub szurkolói rossz ómenként tekintenek saját klubjuk részvényeire, hiszen épp a tőzsdei bevezetést követő szezonban nyerték meg utoljára az angol bajnoki címet, azóta azonban egyszer sem.
A tabellán elfoglalt 14. hely szerencsére semmit nem jelent elemzői szemmel, a világ egyik legértékesebb klubjának részvényeit többségében vételre ajánlják az elemzők, a célárak 14 és 17 dollár között szóródnak, míg az aktuális árfolyam 13,5 dollár. A klub tavaly 643 millió dollár bevétel mellett 128 millió dollár működési eredményt ért el. A vörös-fekete klub részvényeire Elon Musk is felfigyelt nemrégiben, a szokásos módon Tweet-üzenetben fontolgatta a klub felvásárlását, majd Jim Ratcliffe, az Ineos vezetője jelezte érdeklődését. Az MU részvénypiaci kapitalizációja 2,2 milliárd dollár, a Forbes pedig 4,6 milliárd dollárra lőtte be a klub értékét.
A híres ManUtd–Liverpool rangadókra egyébként igazi börzeeseményekként is lehetne tekinteni, a Liverpool FC (és a Boston Red Sox) tulajdonosának, John Henrynek tavalyi terve azonban kútba esett, így nem sikerült tőzsdére vinni a népszerű angol fociklubot és a bostoni baseballklubot birtokló Fenway Sports Groupot.
Az amerikaiak szerint a focit náluk játsszák, ami Európában van, az nem más, mint soccer. A tengerentúlon a profi focinak (NFL) és a részvényeknek nincs közös halmaza, egy kivétellel, ez pedig a Green Bay Packers. A zöld-sárga alakulat mögött nyilvános franchise áll, a tulajdonos a Green Bay Packers Inc., egy 537 ezer részvényessel rendelkező, nyilvános (ám nem tőzsdén jegyzett), nonprofit társaság.
A tulajdonosok a részvények után nem kapnak osztalékot, a papírokkal nem lehet kereskedni és nem is tartoznak az értékpapírtörvény hatálya alá. 1923 óta hat alkalommal történt részvénykibocsátás a Packersnél, legutóbb tavaly, a bevont tőként általában a Lambeau Field nevű stadion felújítására használták. A Forbes szerint a Packers piaci értéke 3,47 milliárd dollár.
Visszatérve Európába, Angliához hasonlóan a Németországban is csak egyetlen klub mögött áll nyilvános részvénytársaság: a Frankfurti Részvénytőzsdén 2000 óta jegyzett Borussia Dortmund részvények idén 11 százalékkal értékelődtek le, a piaci kapitalizáció most csupán 477 millió dollár, szakértők a csapat piaci értékét 1,8 milliárd dollárra taksálják.
Befektetői szemmel csalódás az is, ahogy a Juventus F.C. részvények szerepelnek az olasz tőzsdén, pedig lett volna már idő nagyot villantani a 2001-es bevezetés óta. Azonban
az elsődleges részvénykibocsátás árfolyama alatt 70 százalékkal forognak most a torinói klub papírjai,
lendületet csak Christiano Ronaldo 2018-as leigazolása jelentett.
A részvényeket az Agnelli család tartja kétharmados kontroll alatt, a közkézhányad nem éri el a 25 százalékot. Jelen árfolyamon a klub 950 millió eurót ér, de kicsi az esély, hogy ennyiért gazdát cseréljen, a becsült klubérték 2,45 milliárd dollár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.