Bécs városa kétmilliárd eurós hitelt kap az osztrák kormánytól a közvetve 100 százalékos önkormányzati tulajdonban álló Wien Energie energiaszolgáltató megmentésére, a hitel rövid határidővel, 2 órán belül rendelkezésre áll – mondta Magnus Brunner pénzügyminiszter (Osztrák Néppárt) szerdai sajtótájékoztatóján.
A kisegítésnek azonban egyértelmű feltételei vannak. A hitelkeretet jövő áprilisáig nyújtanák, és Bécs városa addig köteles lesz jelentést tenni a kormánynak, hogy a Wien Energie hogyan biztosította az energiaellátást. A szövetségi kormány továbbá felvilágosítást kért róla, hogyan alakulhatott ki ez a szükséghelyzet. Konkrétan a Wien Energie üzleti tevékenységét vizsgálnák, főként a kockázatkezelést. Emellett a szövetségi kormány egyik képviselője beülne a Wien Energie felügyelőbizottságába.
Leonore Gewessler energiaügyi miniszter (Zöldek) a Wien Energie körül a közelmúltban történt eseményekkel összefüggésben a szabályozó hatóság, az E-Control hatáskörének bővítéséről beszélt. Elmondta, hogy ez a hatóság felelős azért, hogy a villamosenergia-piac manipuláció nélkül működjön, de nincs joga az egyes vállalatok ellenőrzéséhez.
Ebben az összefüggésben meg kell vitatni, hogy szükség van-e az E-Control hatáskörének bővítésére
– tette hozzá.
Az ügyben megszólalt Karl Nehammer szövetségi kancellár is, aki
több mint szokatlannak
nevezte a Wien Energie körül az elmúlt napokban kialakult helyzetet. Kiemelte, hogy a hitel a Wien Energie kétmillió ügyfelét védi. A feltételek pedig a „tisztánlátást” szolgálják.
Újabb gigahitelt kér a napi százmillió eurót égető német energiacégA német energiaipari óriás, az Uniper 13 milliárd euróra bővítené kormányzati hitelkeretét. |
Peter Hanke, Bécs pénzügyi tanácsosa (Ausztria Szociáldemokrata Pártja) szerint a városi vezetés tudomásul veszi a pénzügyminisztérium kívánságát, hogy képviselőt nevezzen ki a felügyeleti testületbe – mondta Hanke az APA hírügynökségnek.
A tanácsos hangsúlyozta, hogy a pénzre biztosítékként van szükség, hogy a Wien Energie fedezni tudja a villamosenergia-tőzsdén a megújult szélsőségesen kiugró értékeket.
Hétfőn például 1,75 milliárd euróra volt szükség, tegnap 800 millió euró, ma pedig további 530 millió euró viszont visszaérkezett.
Jelenleg úgy tűnik, hogy nem lesz szükség a „védőpajzsból” származó források lehívására – mondta Hanke. A piac nagyfokú volatilitása miatt azonban ez nagyon gyorsan megváltozhat.
Ez azt mutatja, hogy mennyire sürgősen szükséges egy egész Ausztriára kiterjedő megoldás, hiszen a villamosenergia-ágazat minden piaci szereplője számára fontos ez a védőernyő. A mai szerződéskötés volt az első lépés a Wien Energie összes ügyfele ellátásának biztosítása felé – tette még hozzá a tanácsos.
Az energiatőzsdei biztosítékra kell a pénzAz energiatőzsdéken a határidős áram- és gázár folyamatosan változik, ezért a lekötéshez biztosítékot kell fizetni, amely a kialakuló árakkal arányos. „Míg a biztosítékok összege a múlt hét közepéig plusz-mínusz 200 millió euró között ingadozott, pénteken 1,75 milliárd eurót kellett volna letennie a cégnek. Ezért a Wien Energie leállította a határidős kereskedést, és még aznap éjjel a szövetségi kormányhoz fordult, hogy Bécs és Ausztria ellátásbiztonságát minden további piaci torzulás esetén biztosítani tudja” – közölte a Wiener Energie. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.