BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Peking sutba vágta nemzetbiztonsági aggályait

Megúszhatja az Alibaba, a Baidu és a többi, amerikai tőzsdére bevezett kínai és hongkongi cég, hogy kizárják őket a világ legnagyobb pénzügyi piacáról, hiszen a két ország pénzügyi hatóságai aláírták azt a megállapodást, amely szerint az amerikai hatóságok ellenőrizhetik ezen vállalatok könyvvizsgálatát.

Kína beleegyezett, hogy az amerikai szabályozó hatóságok hozzáférjenek az amerikai tőzsdéken kereskedett kínai és hongkongi vállalatok könyvvizsgálati dokumentumaihoz, illetve az ottani könyvvizsgáló cégek munkáját is ellenőrizhessék – jelentette be pénteken az Egyesült Államokban működő Nyilvános Társaságok Számviteli Felügyeletét Ellátó Szervezet (Public Company Accounting Oversight Board; PCAOB), miután aláírták az erre vonatkozó megállapodást a kínai tőzsdefelügyelettel és pénzügyminisztériummal.

United,States,Of,America,Vs,China.,Thick,Colored,Silky,Flags
Fotó: Shutterstock

A megállapodás fontos engedmény Peking részéről, és megakadályozhatja, hogy mintegy 200 kínai céget töröljenek az amerikai tőzsdékről.

„A ma aláírt megállapodás teljes hozzáférést biztosít a PCAOB számára a könyvvizsgálati munkadokumentumokhoz, a könyvvizsgáló személyzethez és egyéb információkhoz, amelyekre szükségünk van ahhoz, hogy bármely általunk kiválasztott céget megvizsgálhassunk és kivizsgálhassunk, kiskapuk és kivételek nélkül. Az igazi próbatétel azonban az lesz, hogy a megállapodás a gyakorlatban is teljes hozzáférést biztosít-e majd”

– mondta Erica Williams, a PCAOB elnöke.
Gary Gensler, az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke hangsúlyozta: 

A megállapodás csupán egy lépés a folyamatban, bár ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok ilyen részletes és konkrét kötelezettségvállalásokat kapott Kínától. A PCAOB ezentúl az amerikai előírásoknak megfelelő ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezhet.

A megállapodás létrejöttét nehezítette, hogy az Egyesült Államok és Kína eltérő számviteli standardokat alkalmaz. Az Egyesült Államok a GAAP-előírásokat követi, míg a kínai nemzeti standardok lényegében a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokhoz (IFRS) közelítenek.

A két ország közötti vitát több mint egy évtized után sikerült lezárni. A PCAOB azóta követelt teljes hozzáférést a Wall Streeten jegyzett kínai vállalatok könyvvizsgálati dokumentumaihoz az amerikai törvények előírásai szerint, amit azonban eddig Kína nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva elutasított.

A fordulat azután következett be, hogy az amerikai kongresszus törvényben mondta ki, ha Kína nem teszi lehetővé a könyvvizsgálat amerikai felügyeletét, a kínai és hongkongi cégeknek el kell hagyniuk a New York-i parketteket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.