Nincsenek könnyű helyzetben az idén a befektetők, az energiaárak meredek megugrása nemcsak az inflációt szabadította el, hanem már a gazdasági növekedést is veszélyezteti, így egyáltalán nem meglepő, hogy továbbra sem akar szűnni a részvénypiaci pesszimizmus. A rövid távú gazdasági kilátások korántsem rózsásak, a kockázatok továbbra is jelentősek, azonban a megváltozott, bizonytalan piaci környezetben is adódnak vonzó befektetési lehetőségek – derült ki az Erste Bank szakértőinek csütörtök délutáni online előadásán.
Az infláció töretlenül növekszik, miközben a GDP-kilátások folyamatosan romlanak, és a gazdasági visszaesés előszelét lehet kiolvasni a beszerzésimenedzser-adatokból is. Az eurózóna gazdaságának visszaesését már 60 százalékosra becsüli az elemzői közösség.
Az Erste szakértői szerint a hazai gazdaság is nagyot fékezhetett a harmadik negyedév elején, így mára nagy valószínűséggel technikai recesszióban lehet Magyarország.
A harmadik negyedévben 0,3 százalékkal csökkenhetett a hazai GDP az előző három hónappal összevetve, az utolsó negyedévben pedig 2,2 százalékig mélyülhet a visszaesés. Innen jövő év elején fellendülés jöhet, feltéve, hogy megérkeznek a várva várt, visszatartott uniós források.
Ebben az esetben a jövő év elején félszázalékos, míg a második negyedévben 0,9 százalékos bővülés jöhet . Az Erste 2022 egészére ötszázalékos hazai bővülésre számít, jövőre azonban várhatóan 2 százalék körüli növekedéssel kell beérnünk.
Az infláció 20-25 százalék körül tetőzhet a következő hónapokban, és jövő márciusig nagyjából ezen a szinten is maradhat. A dinamikus áremelkedés miatt folytatódhat a jegybank kamatemelési ciklusa is, a mostani, 11,75 százalékról egészen 13,75-ig az Erste becslései alapján. Az MNB mozgástere jövő tavasztól nőhet, az alapkamatot a második negyedévtől ereszkedhet, az év derekára 10,75, a harmadik negyedév végére 9,75 százalékos alapkamattal kalkulál a bankház.
A mostohább piaci környezetben a befektetők is egyre inkább az alacsonyabb kockázatú termékek felé fordulnak – mondta Varga Zalán, az Erste Alapkezelő Zrt. értékesítési és termékfejlesztési igazgatója.
A szakember elmondása szerint a pénzintézet ilyen típusú, jellemzően főként pénzpiaci termékeket, diszkontkincstárjegyeket és betéteket tartó alapjaiba az év eleje óta már 200 milliárd forintnyi vagyon áramlott.
A gyorsan emelkedő kamatszinteknek köszönhetően ezen termékek teljesítménye is egyre dinamikusabban nő.
A magas kamatkörnyezet előnye ugyanis, hogy most akár 10-12 százalék feletti hozamot is el lehet érni alacsony rizikójú eszközökkel. Elképzelhető, hogy az infláció jövőre gyorsabban hagy alább, mint amilyen ütemben a jegybank az alapkamatot mérsékli, ebben az esetben pedig még kedvezőbb reálhozamokat kínálhatnak ezek a termékek.
A kockázati étvágy drasztikus csökkenésének áldozatul estek a tőzsdék, köztük a pesti börze is. Annak ellenére, hogy a vezető magyar részvényindex, a BUX P/E mutatója, vagyis az árfolyam és az egy részvényre vetített várható eredmény hányadosa jelenleg történelmi mélypont közelében – 6-os szorzó környékén – tartózkodik, szemben a sokéves 10-essel, az azt jelenti, hogy ebben a kontextusban kifejezetten olcsó a hazai piac. A német DAX is valamivel historikus átlag alatt forog, míg az amerikai tőzsdeindexek értékeltsége a jelentős esést követően is magasabb a megszokottnál.
Bár a tőzsdei értékeltségek az elmúlt egy évben nagyot csökkentek, ezzel együtt nem biztos, hogy rohanni kell részvényeket venni
– hangsúlyozta Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője.
A stratéga úgy látja, a vállalati eredmények jelenleg még jók, de a piac a mostani bizonytalan környezetben csak a tényeknek, vagyis az aktuális profitszámoknak hisz, és nem árazza a pozitív kilátásokat. Ezzel magyarázható általában a részvénypiacok és különösen a bankrészvények árazása. Utóbbiak a szokásos 10-es helyett nagyjából 5-ös P/E rátán forognak, a bátrabbak így már vásárolhatnak ezekből, a kevésbé kockázatvállalóknak azonban még érdemes lehet kivárniuk.
Amennyiben sikerül megállapodni az Európai Unióval a hazánknak járó források folyósításáról, az Miró szerint jelentős vételi erőt hozhat a magyar eszközöknek. A forint az euróval szemben egészen a 380-as szintig erősödhetne vissza, a hazai részvénypiac értékeltsége pedig a nyugat-európai átlaghoz zárkózhatna föl ezen forgatókönyv esetén.
Az alacsony kockázatvállalási hajlandóságú befektetők a költségátlagolós módszerrel (rendszeres időközönként azonos összeget befektetve) ugyancsak próbálkozhatnak a parkettre lépéssel, de akár profi portfóliómenedzserek által kezelt vegyes alapokon keresztül is szerezhetnek részvénykitettséget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.