BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszatér a Bónusz Magyar Állampapír

Az Államadósság Kezelő Központ megújítja az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír induló kamatfeltételeit, valamint újra bevezeti a 12 hónapos diszkontkincstárjegy hozamához kötött, változó kamatozású Bónusz Magyar Állampapírt.

Az Államadósság Kezelő Központ szeptember végéig megújítja az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) konstrukciót, beleértve az induló kamatfeltételt. További részletek azonban nem derülnek ki a kibocsátó közleményéből, egyelőre nem jelent meg a nyilvános ajánlattétel sem.

Emellett újra bevezetik a 12 hónapos diszkontkincstárjegy hozamához kötött, változó kamatozású, hároméves Bónusz Magyar Állampapírt (BMÁP). Ez a hozam jelenleg 11,2 százalék, Gulyás Gergely tehát erről a konstrukcióról beszélt, amikor 11 százalékos induló kamatozású új magyar állampapírról tett említést a csütörtöki Kormányinfón.

Mindkét kamatadómentes állampapír szeptember 29-től vásárolható meg.  

Business,People,Analyze,Financial,Data,Chart,Trading,Forex,,Investing,In
Fotó: Shutterstock

A piaci folyamatokat figyelembe véve szeptember 19-től az Egyéves Magyar Állampapír és az egyéves Kincstári Takarékjegy kamata 7 százalékra, a kétéves Kincstári Takarékjegy kamata pedig 7,5 százalékra emelkedik.

Túl sok MÁP Pluszt váltott vissza a lakosság, itt is lépett az ÁKK 

A 2021-es alacsony hozamkörnyezetben végrehajtott, rekordösszegű, 1626 milliárd forintos csereaukciós kibocsátást követően az ÁKK 2022-re is nagy volumenű, ezermilliárd forintos cseraukciós programot hirdetett meg, amelyből eddig csupán 308 milliárd forint valósult meg. 

A lakossági állampapírpiaci folyamatok és a hozamok emelkedésének hatására az ÁKK most úgy döntött, hogy nem tervez több csereaukciót végrehajtani a 2022-es év hátralévő részében. 

Eredetileg a tavaly év végén bejelentett finanszírozási tervben az ÁKK jelentős MÁP Plusz-lejárattal számolt a 2024–2025-ös évre. 

A 2021 és 2022 augusztusa közötti egy évben a 2024-ben és 2025-ben lejáró MÁP Pluszok összesített állománya azonban a várakozásokat felülmúlva 1810 milliárd forinttal csökkent az emelkedő inflációs környezet és hozamok hatására. 

2024-re és 2025-re az időközi visszaváltások miatt várhatóan nem marad szignifikáns megújítási kockázatot jelentő MÁP Plusz-állomány, ezért a 2022-es csereaukciós program, amelynek legfőbb célja a 2024–2025-ös lejárati koncentráció mérséklése volt, elvesztette szükségességét, így az ÁKK-nak lehetősége nyílt a program visszafogására. 

A csereaukciós program szüneteltetésének több kedvező hatása is van a jelenlegi gazdasági környezetben. Míg az ÁKK egyik kimondott célja a korábbi alacsony hozamkörnyezetben az adósság átlagos hátralevő futamidejének hosszítása volt, a jelenlegi magas hozamok mellett 

inkább az adósságportfólió átárazódásának lassítása az elsődleges preferencia. 

Bár a hozamgörbe rövidebb szegmenséhez képest mérsékeltebb emelkedés volt tapasztalható a hosszú hozamok esetében, azok is jóval magasabbak az elmúlt néhány év átlagánál. Emiatt a rövid hátralevő futamidejű államkötvények hosszabbra cserélése hosszú évekre megemelné az államadósság kamatköltségeit. A csereaukciós program visszafogása így a 2022-es évre tetemes összegű kamatmegtakarítást eredményez az eredeti tervhez képest. Egy intenzívebb csereaukciós programhoz való visszatérésnek a hozamszintek csökkenése után lesz létjogosultsága – fogalmazott közleményében a kibocsátó.

A piaci forintos államkötvények a PMÁP-nál is vonzóbbak lehetnek

Jelen pillanatban minden piaci állampapír sokkal jobb hozamot tud kínálni, mint a MÁP Plusz-sorozatok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.