Mozgalmas hónapnak bizonyult a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) életében a szeptember: három új társaság érkezett középvállalati piacára, az Xtendre. A BUX viszont csaknem 10 százalékkal esett.
Szinte kivétel nélkül visszaesés jellemezte a világ tőkepiacait a múlt hónapban, ami továbbra is az elszabaduló energiaárakra, a sűrűsödő recessziós félelmekre és az egyre romló inflációs kilátásokra vezethető vissza. Szeptember második felében kiemelt figyelmet kapott a Fed kétnapos monetáris ülésén bejelentett alapkamatsáv-emelés. Az ülést a Fed prognózisa követte a következő időszakra vonatkozóan, amelynek hatására számottevő eladási hullám kezdődött a világ tőzsdéin.
A BUX szintén negatív tendenciát mutatott szeptemberben: a 37 838 pontos záróérték 9,6 százalékos visszaesésnek számít az előző hónaphoz képest. Az index szeptember 2-án érte el a legmagasabb értékét, 41 941 pontot.
Ebben a hónapban is az OTP Bank tette ki a részvénypiac forgalmának jelentős részét – az értékpapírral 112,7 milliárd forint értékben zajlott a kereskedés, ez az összpiaci forgalom 55,9 százaléka. A bankot második és harmadik helyen a Richter és a Mol követte. Míg a blue chipek részvényárfolyama jellemzően csökkent a hónap folyamán, a mid-capek és az Xtend-kibocsátók között több társaság is pozitív mérleggel fejezte be a hónapot: a másodlagos kibocsátást (SPO) meghirdető Masterplast árfolyama 2,6 százalékkal emelkedett, a középvállalati piacon pedig az OXO Technologies 14,7 százalékkal, a Polyduct 14,6 százalékkal, a ViVeTech pedig 24,2 százalékkal magasabb szinten zárt, mint az előző hónapban.
A BÉT Xtend piacának kibocsátói köre emellett bővült is szeptemberben: az ingatlanpiacon aktív Biggeorge Property, a gyógyszeriparban érdekelt Naturland Holding és a befektetésekkel, illetve stratégiai menedzsmenttel foglalkozó Navigator Investments is bemutatkozott a BÉT parkettjén.
A befektetési szolgáltatók közül a Wood & Company zárt az első helyen, 108,3 milliárd forint értékű forgalmat lebonyolítva. A második-harmadik helyet a Concorde és az Erste Bank szerezte meg 105,6 és 72,6 milliárd forintos forgalommal.
Az árupiaci forgalom ezúttal is átlépte az 1 milliárd forintos határt, a szekció 1722 millió forintos forgalommal zárt. Ennek nagy részét, 91,8 százalékát a nagy olajtartalmú napraforgómag, 8,2 százalékát a fenntartható takarmánykukorica tette ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.