Tizenhét százalékot zuhant csütörtök délután az Ericsson részvényárfolyama, ezzel több mint két és fél éves mélypontra ért a kurzus, amely a pandémia kezdete óta nem járt ilyen mélyen. A befektetői kitárazás oka, hogy a svéd távközlési társaság meglehetősen gyenge harmadik negyedéves jelentést tett közzé.
A stockholmi székhelyű vállalat adózott nyeresége 7 százalékkal, 5,4 milliárd svéd koronára – 490 millió euróra – apadt a szeptember végén zárult három hónap során, az EBITDA soron pedig ennél is jelentősebb, 17 százalékos visszaesésről adott számot.
Az 1,56 svéd korona – 0,14 euró – egy részvényre jutó nyereség (EPS) is kellemetlen meglepetést okozott az 1,77 koronás elemzői várakozáshoz képest.
A bruttó fedezet 44-ről 41 százalékra szűkült az emelkedő alapanyagárak és az ellátási lánc fejlesztésére szánt kiadások miatt.
A távközlési eszközöket gyártó társaság közölte, a magas inflációs környezet miatt „árkorrekciókat” hajt végre, és a haszonkulcs javítására is megoldásokat keres, emellett költségcsökkentési lehetőségeket is vizsgálnak Börje Ekholm vezérigazgató szerint.
A forgalom tekintetében még kedvező folyamatokat tapasztalt a világ második legnagyobb távközlési vállalata, amely bő ötödével, 68 milliárd koronára növelte értékesítését, meghaladva ezzel a 66 milliárdos piaci konszenzust.
Az orosz–ukrán háború és a globális csiphiány okozta ellátási nehézségek mellett az Ericssonnak egy iraki korrupciógyanús ügy miatt indított vizsgálattal és a befektetők haragjával is szembe kell néznie. A vállalat ellen az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma és az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) is vizsgálatot folytat a közel-keleti országban tanúsított múltbeli magatartása miatt. A vállalat közölte, hogy mindkét szervvel együttműködik, az ügy várható kimenetelét azonban még nem lehet megítélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.