A tavalyi bónuszboríték idénre igencsak kilaposodott – ezt tapasztalhatják meg a következő hetekben a Wall Street nagy befektetési bankjainál dolgozók ezrei. Rekordméretű volt ugyanis a visszaesés a banki bevételek területén, a kevésből pedig még kevesebbet lehet a bankárok jutalmazására és ösztönzésére fordítani. Az ügyletekkel, részvénykibocsátásokkal és kötvényeladásokkal kapcsolatos tanácsadás díjak több mint
40 százalékkal estek vissza, év per év alapon, ami 50 milliárd dolláros zuhanás, ilyet még a pénzügyi válság idején sem láthattunk.
A Wall Street Journal értesülései szerint a JPMorgan Chase, a Bank of America, a Citigroup és a Jefferies 30 százalékkal vágja vissza az év végi bónuszokat, míg a Goldman Sachs 40 százalékkal.
Különösen a részvénykibocsátások estek vissza az idén, ezért az erre szakosodott befektetési bankárok bónuszai akár 45 százalékot is zuhanhatnak a Johnson Associates tanácsadó cég előrejelzései szerint. Maguk az üzletkötők 20-25 százalékos esésre számíthatnak.
A Fishbowl szakmai hálózati oldalon, több mint ezer pénzügyi vállalati alkalmazott körében végzett felmérésben a válaszadók 72 százaléka azt mondta:
fontolóra venné, hogy felmondjon a banknál, ha a bónuszát csökkentik.
A Wall Street-i befektetési bankárok az éves fizetésük nagy részét bónuszban kapják. A vezetők egész évben félreteszik a bevételeket, s hónapokig egyeztetnek a bankárokkal, hogy meghatározzák, mennyit érdemelnek. A végleges összeget az év első heteiben határozzák meg, mikor a könyveket bezárják, s a bankárokat általában január végén fizetik ki.
Jobban járnak most a kereskedők, mert ugyan a piacok meredeken zuhantak, de az emelkedő kamatlábak okozta zűrzavar nagy volumeneket eredményezett, különösen a fix kamatozású értékpapírok és devizák esetében. A fix jutalékkal dolgozó brókerek jövedelme, várhatóan csak 10-15 százalékkal csökken, míg
a részvénykereskedők körülbelül annyit kapnak, mint tavaly.
A pandémia idején, amikor folyamatosan emelték a létszámot a bankszektorban, felfüggesztették az alulteljesítők év végi leépítését. Most a bankok visszatérnek ehhez a gyakorlathoz. Emellett egy enyhébb eszközt is bevetnek, a nulla bónusz ugyanis a befektetési bankok körében hagyományosan felhívás a távozásra.
A Goldman több ezer alkalmazott leépítését tervezi, míg a Morgan Stanley a közelmúltban 2 százalékos karcsúsítást hajtott végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.