Igencsak rosszul megy mostanság az istenített sztárbefektető, Cathie Wood sora. Pontosabban nem az övé, hanem azoké, akik a pénzüket rábízták, hogy a pandémia idején mesés profitokat hozó ARK Innovation Fund nevű cége által menedzselt befektetési alapban fialtassa. Csakhogy azután, hogy a tőzsdén kereskedett ARK Innovation ETF 2021-ben megtriplázta az értékét, és 2021. február 12-én 156,6 dolláros történelmi csúcsra ért, az árfolyama folyamatosan szánkázik lefelé.
Az idén eddig 67 százalékot veszített értékéből, s ezzel a teljesítménnyel a Morningstar által követett amerikai befektetési alapok hozamlistáján az utolsó helyek egyikén szerénykedik, „köszönhetően” annak, hogy a növekedési részvények iránti kereslet alaposan megcsappant a sorozatos jegybanki kamatemelések és a történelmi csúcsokat döntögető infláció közepette.
Cathie Wood ETF-je a listán szereplő 3552 aktívan kezelt befektetési alap közül a kilencedik leggyengébb eredményt érte el.
A legtragikusabban az orosz–ukrán háború gazdasági csapásait a bőrén érző Voya Russia alap szerepelt, amely 92 százalékot veszített az idén, míg a legjobbnak – 49 százalékos hozammal – az áru- és energiapiaci termékekkel kereskedő Invesco Energy Fund bizonyult. Enyhe vigasz, hogy eközben az irányadó S&P 500 tőzsdeindex is alábbszállt, de csak harmadannyival, mint az ARK Innovation ETF, amelynek technológiai portfóliója immár csak 6,5 milliárd dollárt ér, szemben a 27,6 milliárd dolláros csúccsal.
Cathie Woodot a négy évtizedes magasságba emelkedett infláció tartóssága is meglephette, egy évvel ezelőtt még a deflációt azonosította mint a piacokra leselkedő legnagyobb kockázatot. Szeptemberben a Fed kamatemeléseit ostorozta, mint elhibázott monetáris stratégiát, e hónapban pedig az amerikai recesszió számlájára írta az ARK Innovation ETF idei gyászos tőzsdei szereplését.
A 2008-as gazdasági-pénzügyi világválság évében 38,5 százalékot zuhant az S&P 500, azóta nem volt ilyen rossz éve az indexnek, mint most. Kevés alap úszhatja meg sértetlenül 2022-t, a benchmarkhoz viszonyított 0,6 százalékos számított átlaghozam is azt mutatja, hogy az alapok mélyen a befektetői elvárások alatt teljesítettek.
A Wood által favorizált, nagy növekedési potenciállal rendelkező tőzsdecégek különösen rosszul jártak,
mivel a Federal Reserve kamatemelései feltornászták a kötvényhozamokat, csökkentve ezzel főképp a tech részvények vonzerejét. A Tesla mellett az olyan „pandémiás” cégek részvényei is 60 százalék fölötti esést szenvedtek el, mint a videókonferenciák technikai lebonyolításában kiemelkedő Zoom Video Communications vagy a nevét Square-ről Blockra változtató fintech titán.
A Teladoc Health nevű távgyógyítási cég 75,2, a digitális médialejátszókat gyártó társaság, a Roku pedig idén eddig 82,3 százalékot veszített piaci kapitalizációjából – ezeknek a papírjai is megbecsült elemei voltak eddig az ARK Innovation ETF „maradj otthon!” részvényekből összeválogatott portfóliójának.
A jövőbe fektetés mostanában nem igazán trendi, ennek ellenére Cathie Wood neve mágnesként vonzza a befektetőket, akik az idén nettó 1,6 milliárd dollárt toltak az alapba – épp amikor a Lipper adatai szerint az értéke a felére zuhant.
Az ARK Innovationbe fektetett befektetői bizalom teljességgel abnormális
– hangoztatta Todd Rosenbluth, a VettaFi elemzőcég kutatója, aki szerint ha Cathie Wood jövőre átrendezi és talpra állítja a mindig is az egyik legnagyobb aktívan kezelt alapnak számító ARK Innovation ETF portfólióját, azzal tartásról és hozzáértésről tesz tanúbizonyságot. És ezt a befektetők is díjaznák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.