Hamarosan el kell kezdeni törleszteni azokat a kölcsönöket, amiket Musk a Twitter megvásárlására vett fel, azt azonban nem tudni, hogy miből fognak utalni.
Elon Musk 13 milliárd dollár hitelt vett fel a közösségimédia-óriás priváttá alakításához, ami után éves szinten közel 1,5 milliárdos kamatot kell fizetnie.
A kölcsön összege a cég 2022-es bevételeinek hétszerese, így annak belülről való kigazdálkodása lehetetlen feladatnak tűnik.
A törlesztőrészletek fizetését így Musk vagy saját zsebből oldaná meg, ami ismételt Tesla-részvények eladásával járna, vagy csődvédelmet kérne a Twitter számára. Az előbbi a Tesla árfolyamának ismételt beszakadásával járhat, ami egyrészt tovább csökkenti a milliárdos vagyonát, másrészt zsugorítja a cégben való részesedését, ami a hitelképességének további korrodálódásához vezetne.
A hitelképesség Musk számára döntő fontosságú: a Twitter-kölcsön jelentős részét ugyanis a Tesla-részvényei ellenében vette fel, amik a hitelfelvétel óta drámaian elvesztették az értékük közel felét. Az értékvesztés mellett Musk 40 milliárd dollárnyi részvényt is kénytelen volt eladni a Twitter-akvizíció nyélbe ütéséhez, így a cégbeli részesedése 170 milliárd dollárról 50 milliárd körülire csökkent.
Emellett beszakadt a Twitter értéke is: a felvásárláskor 44 milliárdra taksált összeg manapság 15 milliárd dollárra csökkent.
Musk lehetőségei tehát limitáltak: részvényeladással nincs igazán tere lavírozni, ahogy újabb hiteleket sem tud könnyen felvenni vállalatai drasztikus értékcsökkenése miatt. Így két út látszik járhatónak: a csődvédelem (vagy legalább az ezzel való fenyegetés), vagy a saját céges tartozásainak felvásárlása nyomott áron.
A tartozás ugyanis a Twitter nevén van, nem pedig Muskén.
Így a cég nevében csődvédelemmel fenyegetve jó alkupozíciót alakíthat ki maga számára a tartozás alacsonyabb áron való felvásárlására, ami a bankok számára is járható út lehet. A csődeljárás ugyanis nehézkes és drága, ezenfelül a Twitternek gyakorlatilag semmilyen értékelhető készpénzállománya sincs, plusz a működése is veszteséges, így a kölcsönök értékének visszaszerzése sok fronton ütközhetne nehézségekbe a pénzintézetek részéről.
Musk személye viszont sokkal nagyobb biztosítékot jelent a hitelek törlesztésére, mint a Twitteré, így a bankok számára is jó üzlet lehet a hitelek diszkontált értékesítése. A maximumot ugyan így nem hoznák ki a kölcsönökből, de egy részére legalább kapnának garanciát.
Ez a Tesla ügyfeleiről nem mondható el: Musk ugyanis váratlanul drasztikusan csökkentette az autói árát, jelentős felháborodást váltva ki a vevőiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.