A mintegy 450 milliárd dolláros vagyont kezelő Katari Befektetési Hatóság (QIA) lehetőségként tekint a felbolydult globális gazdasági helyzetre, és Európában, Ázsiában, valamint az Egyesült Államokban is portfóliója összetételének javítására törekszik, illetve fontolóra veszi a labdarúgásba, a pénzügyi intézményekbe és a technológiába történő további befektetéseket is – mondta a Bloombergnek Manszúr Al Mahmud vezérigazgató hétfőn a Davosban.
Az amerikai hírügynökség szerint egyébként a fosszilis energiában gazdag Öböl menti országok állami vagyonalapjai tavaly is aktív vásárlók maradtak, amikor a globális üzletkötések volumene csökkent, és a bankok is visszafogták a felvásárlásokhoz nyújtott hitelezést.
A QIA októberben állapodott meg egy 2,4 milliárd eurós befektetésről az RWE-be, hogy a német közműszolgáltató növelhesse megújulókapacitás-vásárlásait Amerikában. Emellett kiemelt befektetőként segítette a Porsche luxussportautó-gyártó tőzsdei bevezetését, és számos technológiai startupot is felkarolt.
A krízishelyzetekben különleges trófeákra vadászó QIA amúgy 2008-ban a Barclays és a Crédit Suisse bankba vásárolta be magát, míg a közelmúltban főként a technológiai vállalatokra és a gyors növekedést mutató piaci szegmensekre összpontosított.
A pénzügyi intézmények továbbra is nagyon fontos pillért képeznek a portfóliónkban, ami adott esetben új befektetéseket is jelent, sőt a fintech területére is betörünk
– mondta Manszúr Al Mahmud.
Miután Katar sikeresen megrendezte a valaha volt legdrágább világbajnokságot, az alap fontolgatja a futballklubokba való befektetést is, de konkrét döntést még nem hozott – tette hozzá.
„Ez a kérdést is professzionális üzleti alapon vizsgáljuk, a sport egyre fontosabbá válik, az emberek mind többet foglalkoznak vele, a digitalizáció pedig növeli a vonzerejét a befektetők szemében” – folytatta az igazgató. Mint ismert, Katar a Qatar Sports Investments révén már megszerezte a Paris Saint-Germain labdarúgóklubot, és
a Bloomberg szerint olyan brit Premier League topklubokat is megcélozhat, mint a Manchester United, a Liverpool vagy a Tottenham Hotspur.
Al Mahmud azt is elárulta, hogy az alap változatlanul támogatja Elon Musk elképzeléseit a Twitterrel kapcsolatban, annak ellenére, hogy az amerikai milliárdos felvásárlási akciója nyomán rengeteg munkavállaló távozott a cégtől.
Együttműködünk Elonnal a Twitter átalakításában, és hiszünk benne, hogy sikerül sínre tennie a vállalatot
– mondta.
Sőt, a QIA még csak az aktív twitterezés visszafogására sem kérte Muskot, mivel az alap „ilyen mértékben” nem bonyolódik bele a cég működésébe.
„Megbízunk benne, mert biztosak vagyunk abban, hogy nagyon profin kezeli a projektet” – fejezte be az interjút Al Mahmud.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.