BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási osztalékot fizet befektetőinek a svájci bányászcég

Csúcsnyereséggel zárta a tavalyi évet a Glencore, amely a hagyományos bányacégekkel ellentétben növelte a teljesítményét az erős árupiaci kereskedési tevékenységével.

Az elszabaduló nyersanyagáraknak köszönhetően története legjobb évét zárta 2022-ben a Glencore, amelyből 7,1 milliárd dollárt részvényesi juttatásokra fordít a svájci székhelyű árupiaci kereskedő és bányászati óriásvállalat.

An aerial view taken on September 22, 2015 in Voh, in North Province, New Caledonia shows the Koniambo Nickel SAS (KNS) metallurgical plant belonging to Glencore and Societe miniere du Sud Pacifique. (Photo by THEO ROUBY / AFP)
Fotó: Theo Rouby

A londoni tőzsdén jegyzett társaság tisztított EBITDA-eredménye 34,1 milliárd dollárra ugrott tavaly, ezzel az előző évi, 21,3 milliárdos rekordot 60 százalékkal sikerült túlszárnyalnia.

A pandémia és az abból való kilábalás, az évek óta jellemző alulfinanszírozottság, majd az európai háborús konfliktus rámutatott az energiabiztonság és az ellátási láncok már meglévő gyenge pontjaira, amelyek általánosan magas és ingadozó nyersanyagár-környezetet teremtettek 2022-ben. Ez tette lehetővé tette a csoport számára, hogy rekordnyereséget érjen el tavaly

 – mondta Gary Nagle vezérigazgató.

A más bányavállalatok körében tapasztalt profitabilitás csökkenést az erős kereskedelmi tevékenységével tudta ellensúlyozni a Glencore, tompítva ezzel a magasabb költségek és az alacsonyabb termelési volumen hatásait.

A fémek és fosszilis energiahordozók kereskedelméből származó nyereség 73 százalékkal, 6,4 milliárd dollárra ugrott, ami ugyancsak rekord. 

Az elemzők szerint nem valószínű, hogy ezt a teljesítményt az idén vagy jövőre megismétli a vállalat. Az egyébként legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyag, a termikus szén ára például jelenleg a tavalyi történelmi csúcs felénél jár az enyhe időjárás következtében visszaeső kereslet miatt.

A kedvező nyersanyagpiaci környezet hátszelén a társaság szinte teljesen lefaragta a 2021 végén még hatmilliárd dollárra rúgó adósságállományát, tavaly év végére már csupán 75 milliós tartozása maradt.

 

A kiemelkedő éves eredményből a befektetőit is bőkezűen jutalmazná a cégvezetés, amely 7,1 milliárd dollárt irányzott elő erre a célra. Ebből osztalékra ötmilliárd dollár jut, amit egy félmilliárdos rendkívüli kifizetéssel is megtoldanak. A maradék másfél milliárdot sajátrészvény-visszavásárlásra fordítja a társaság.

A Glencore részvényárfolyama kétszázalékos eséssel indította a szerdai kereskedést, késő délelőtt pedig 0,6 százalékos mínuszban jegyezték a papírt, amely az év eleje óta bő hét százalékkal került lejjebb.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.