November óta mind a brent, mind a WTI 15 dolláros sávban mozog, amiből egyelőre nem sikerült kitörnie sem a bikáknak, sem pedig a medvéknek. A recessziós félelmek miatt előbb a 70/75 dolláros szinteket tesztelték a határidős olajkontraktusok árfolyamai, pénteken viszont Oroszország egyoldalúan bejelentette, hogy márciustól napi félmillió hordóval csökkenti a kőolajtermelését. Ez egyeztetés nélkül történt, és a döntés meglepte az OPEC+ partnereit is.
Azóta, hogy decemberben az EU és a G7 szankciókkal sújtotta az orosz kőolajexportot, és amit február elejétől kiterjesztett az üzemanyagtermékekre is, Oroszország egyre inkább kénytelen csökkenteni az eladási árait, mivel a vevőköre folyamatosan szűkül.
Miközben a megtorló intézkedésről beszélünk, Oroszország lépését valószínűleg inkább a kereslethiány kényszerítette ki. A kitermelés visszafogásával az orosz vezetés azt szeretné elérni, hogy csökkenjen a diszkont, amelyen jelenleg kénytelenek eladni a kőolaj- és üzemanyagtermékeiket.
Bár a brent 3 százalékot ugrott a hírre reagálva, továbbra is a november óta kialakult sávon belül maradt. A kitermeléscsökkentés azonban, amely Oroszország termelésének körülbelül 5 százaléka, támogatja és potenciálisan
felgyorsíthatja a kőolajárak emelkedését,
különösen ha a kínai kereslet növekedése nyilvánvalóbbá válik.
Ha ez lesz az eredmény, akkor visszatér a figyelem középpontjába az OPEC, illetve a kartell azon elhatározása, hogy stabilan tartsa az árakat. Ebben az esetben növelnie kell az olajkitermelést, hogy ellensúlyozza az orosz döntést egy olyan időszakban, amikor a globális kereslet továbbra is erős marad.
A fémek közül elsősorban nemesfémek függnek szorosan a dollár árfolyamától. A folyamatosan erősödő amerikai adatok arra kényszerítették a Fedet, hogy „héjaként” felpörgesse a monetáris szigor retorikáját, amivel lendületet adott dollárnak.
Ez a fejlemény az arany árfolyamában két napig tartó esést eredményezett, és ezt bizonytalanságra utaló sávmozgás követte múlt héten.
Egyelőre várjuk, hogy a sárga fém tesztelje az 1828 dolláros szintet, ami a november óta tartó rali 38,2 százalékos Fibonacci-szintje. Ennek áttöréséig a jelenlegi árfolyammozgást csupán enyhe korrekciónak látjuk, és nem jelent lényeges változást az optimista kilátásokban, amelyek szerint 2000 dollár felett zárhatja az idei évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.