Az orosz gazdaság a korábban gondoltnál kisebb mértékben zsugorodik idén, de a cél feletti infláció megakadályozza, hogy a jegybank csökkentse az irányadó rátát, s ezzel letöri a növekedési kilátásokat – derült ki a Reuters március végi felméréséből, mely 16 elemző véleményét összegezte. A szakértők szerint az orosz gazdaság ellenállónak bizonyult a szigorú nyugati szankciókkal szemben, ám az ukrajnai háború előtti jóléti szintre való visszatérés egyelőre esélytelen, mert az orosz állam egyre többet költ a hadseregre.
Az orosz GDP ebben az évben 0,9 százalékkal csökken az elemzői konszenzus szerint. Ám a Reuters emlékeztet, hogy az előző közvélemény-kutatásban még 1,9 százalékos gazdasági visszaesést vártak a megkérdezett szakértők. Tavaly a GDP az előzetes becslések szerint 2,1 százalékkal esett vissza.
Kilóg a sorból Szergej Konygin véleménye.
A Sinara Befektetési Bank vezető elemzője idén 0,5 százalékos GDP-növekedést vár, a romló belső kereslet ellenére is. Mint mondta:
Az orosz gazdaságot továbbra is támogatja az építőipar, az ipari termelés és a teherszállítás növekedése, s feltételezhető, hogy az idei első negyedévben volt a mélypont, s innentől javuló dinamikával számolhatunk.
Az éves infláció márciusban a 4 százalékos cél alá süllyed, szemben az előző évi két számjegyű fogyasztói áremelkedéssel. Elemzők úgy látják, hogy az infláció a nyáron 6 százalékon tetőzik. A korábbi kutatáskor még 5,8 százalékos tetőzést vártak.
A megkérdezett elemzők
úgy vélik, hogy az orosz jegybank április 28-án 7,5 százalékon tartja az irányadó rátát.
Idén kamattartás valószínű, míg jövőre 6,5 százalékra süllyedhet az alapkamat.
A további kamatdinamika elsősorban az inflációs kockázatoktól függ – mondta Mihail Poddubsky, az MKB Investments vagyonkezelője, három érvet hangoztatva a kamattartás mellett: a költségvetési kiadások ütemének normalizálódását, az inflációs várakozások csökkenését és az inflációs pálya laposodását.
A háztartások inflációs várakozása márciusban 10,7 százalékra mérséklődött, de a jegybank arra figyelmeztetett, hogy az inflációs kockázatok továbbra is magasak.
A megugrott kiadások miatt az orosz költségvetés 2580 billió rubel (33,13 milliárd dollár) hiányt hozott össze január–februárban, ami már megközelítette az egész éves hiánycélt. De februárban csökkent a költségvetési hiány, s a pénzügyminisztérium ígéretet tett a kiadások kordában tartására.
A közvélemény-kutatás előrejelzéseinek átlaga azt mutatja, hogy 75 rubeles dollárt várnak az elemzők egyéves horizonton. Pénteken 77,09 volt a rubel-dollár árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.