A tranzakciós illeték befektetési vállalkozásokra történő kiterjesztése sem rengette meg a hazai brókercégeket, melyek a jegybank friss adatai szerint jókora profittal indították az évet.
A szektor adózott nyeresége egy év alatt közel 80 százalékkal, 16,64 milliárd forintra hízott a Magyar Nemzeti Bank honlapján közzétett adatok szerint.
Ez annak tükrében elsőre talán meglepő, hogy az üzemi eredmény a korábbi felére, négymilliárd forint alá esett vissza 2023 első három hónapjában. A befektetési szolgáltatásokból származó bevételek pedig csekély mértékben, de ugyancsak csökkentek. A bő hétmilliárd forinttal megugró nettó eredmény így leginkább annak köszönhető, hogy a brókercégek maguk is jól forgatták saját pénzüket, a pénzügyi műveletek soron így bő hatszorosára ugró, 14 milliárdos eredményt könyvelhettek el.
A bevételek zömét – 215 milliárd forintot – kitevő kereskedési bevételek 2 százalékkal maradtak el a tavalyitól, az értékpapírok forgalomba hozatalához kapcsolódó forgalom ugyanakkor az év elején visszafogott IPO-piac és kötvénypiaci kibocsátások mellett is bő negyedével nőtt. Igaz, ez még így is összesen kevesebb mint félmilliárd forintot hozott a tíz brókercég konyhájára. A még érdemi tételként említhető bizományosi tevékenység bevételei 17 százalékkal, 8,6 milliárd forintra apadtak. Egyéb befektetési szolgáltatásokból további 5,5 milliárd forint folyt be a brókerekhez.
A befektetési tevékenységek kiadási oldalán a bevételekéhez hasonló, 2 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Az anyag jellegű kiadásokból valamelyest le tudtak faragni a szektor hazai képviselői, a brókerházaknál dolgozók ugyanakkor a tavalyinál jóval több pénzt vihettek haza, ezt jelzi a személyi ráfordítások 16 százalékos megugrása, 3,2 milliárd forintra. Az egyéb ráfordítások ennél is nagyobb, 3,6 milliárd forintos tételt jelentettek az időszak során, ez 40 százalékkal több a tavaly elkönyveltnél.
A jócskán megugró eredmény mellett a hazai brókercégek adófizetési kötelezettsége is számottevően nőtt, a tíz hazai szolgáltató a tavalyi 439 millió forint közel háromszorosát, 1,18 milliárd forintot fizetett be az év elején az államkasszába.
A befektetési vállalatok saját tőkéje egy év alatt 140-ről 230 milliárd forint közelébe kúszott fel, és a tőkemegfelelési mutató alapján is egészségnek örvend a szektor, ez utóbbi éves alapon 1079-ről 1482 százalékra ugrott március végére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.