Már nem a Goldman Sachs a világ vezető fúziós és felvásárlási (M&A) tanácsadója az idei első fél évi adatok alapján. A Wall Street-i bankház 5 év után volt kénytelen búcsúzni az első helytől, amelyet a „tőzsde” utca másik nagyágyúja, a JPMorgan Chase orozott el tőle. A JPMorgan 284 milliárd dollárnyi ügyletnek volt részese, ami 22,5 százalékos piaci részesedést jelent, míg a Goldman 237 milliárd dollárnyi tranzakcióban játszott szerepet, s ezzel 18,8 százalékot harapott ki a piaci tortából. Az összeállítást közlő Bloomberg megjegyzi, hogy a globális M&A ügyletek volumene az idén eddig 1300 milliárd dollár volt, ami az elmúlt évtized egyik legrosszabb első fél évi teljesítménye. A visszaesés éves összevetésben 42 százalékos.
A tengerentúli befektetési bankok 2020-ban és 2021-ben, amikor felfutottak az üzletkötések, jelentősen bővítették a létszámukat. Tavaly azonban a valaha mért legnagyobb bevételcsökkenést szenvedték el a Wall Street-i bankházak. És sorra jelentették be az ezres nagyságrendű létszámleépítéseket, köztük a Goldman is, amely az elbocsátások mellett a maradók bónuszait is megvágta 40 százalékkal.
Más kérdés, hogy a Wall Streeten a zéró bónusz hagyományosan udvarias felszólítás a felmondásra. Az is beszédes szám, hogy elmúlt hónapokban a Goldmannál 125 ügyvezető vesztette el az állását. Az utóbbi időben halmozódnak a gondok a Goldman háza táján, nemrégiben egy igazgatósági tag karrierje tört ketté.
A családbarát szabadságra küldött Stephanie Cohen felügyelte ugyanis az Apple együttműködést, ám kiderült, hogy a Goldman képtelen volt megbirkózni az iPhone pénzügyi alkalmazásait használó lakossági ügyfelek rohamával.
Fontos körülményre hívta fel a figyelmet Valeriya Vitkova, a City University of London Bayes Business School professzora. Mivel az M&A ügyletek átlagos mérete jelentősen zsugorodott, s az egész piac behorpadt, ezért szerinte a mostani tabella nem feltétlen reprezentatív, kérdés, hogy mit látnánk egy robusztusabb évben.
Strukturális váltást láttunk a bejelentett M&A ügyletek típusában, de még nem tudjuk, hogy a változások tartósak vagy csupán átmenetiek
– hangsúlyozta Vitkova. Hozzátéve: láthattunk már olyat a múltban, hogy a Goldman év végére visszakapaszkodott a rangsor élére. A Bloomberg emlékeztet, hogy
a Goldman az elmúlt évtizedben háromszor is feltámadt az évközi gyengélkedésből.
Más érdekességeket is tartogat a lista. A Guggenheim az 57. helyről ugrott 9. helyre, ami a Pfizer 43 milliárdos Seagen akvizíciójának köszönhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.