Zavarbaejtő az idei masszív bikapiac a tengerentúlon, amióta május 8-án a technológiai fókuszú Nasdaq Composite kilépett a 2008 óta látott leghosszabb medvepiacából, egyszerűen nem bír magával az index. Az idei 30 százalékos menetelésével 1983 óta a legjobb első fél évet abszolválta a Wall Streeten. Mindezt olyan nehéz időkben, amikor az Egyesült Államok történetének négy legnagyobb bankcsődjéből három is bekövetkezett, ráadásul az adósságplafonnal kapcsolatos kétpárti kötélhúzás is borzolta a kedélyeket. Ám hiába navigálta ki a vihart a Nasdaq hajója, a hálátlan befektetők mégis szkeptikusak.
Bár a kamatemelési periódusban épp szünetet tartó Fed az idei évre további kamatemeléseket helyezett kilátásba, ami praktikusan hűti a gazdaságot, ilyenkor mindig fennáll a veszélye, hogy az „üzemi hőmérséklet” alá buknak a makromutatók. Egyelőre mégis az a helyzet, hogy
a recesszió, amire a legtöbb közgazdász számított, eddig nem tűnt fel a horizonton,
és ez erősíti a befektetők reményét, hogy a piacok még tovább emelkedhetnek.
Arról nem is szólva, hogy a Fed kamatemelései sem akasztották meg a gazdasági növekedést. A washingtoni kereskedelmi minisztérium szerdai adatai szerint az amerikai bruttó hazai termék éves szinten 2 százalékos ütemben nőtt az idei első negyedévben, felülmúlva az 1,3 százalékos korábbi becslést. Miközben a munkaerőpiacon a járvány előtti átlagot jóval meghaladó ütemben bővül az új munkahelyek száma.
Ilyenkor érvényesül igazán a fear-of-missing-out (FOMO)-hatás,
az eddig óvatoskodó befektetők is hajlamosak belevenni a részvényekbe, nehogy lemaradjanak. Ez a széles piacot leképező, eddig 14 százalékot menetelő S&P 500 index grafikonján hagyhat majd nyomot.
Óvatos véleményekből persze sincs hiány.
Még mindig kérdéses, hogy mikor süllyed recesszióba az amerikai gazdaság, és hogy a gazdasági visszaesés milyen mély lesz
– mondja Stacie Mintz, a PGIM Quantitative Solutions kvantitatív elemzője.
A szkeptikus véleményeket alátámasztja a Bank of America felmérése, amely szerint a portfóliókezelők a szokásosnál alacsonyabb részvénykitettséggel dolgoznak.
Ám a legfőbb érv a borúlátók részéről, hogy még a Nasdaq jó teljesítménye is csupán a mesterséges intelligencia gyors terjedésének köszönhető.
Néhány MI-kapcsolt nagyvállalat MÉM-részvényként felhúzza az indexet,
miközben fogalmunk sincs, vajon a most felkapott új technológia hosszú távon növeli-e a termelékenységet. És a divatrészvények szárnyalása valóban elfedheti a széles piac gyengeségeit.
Ötven éve nem volt ennyire koncentrált a részvénypiac, hét cégen múlik az amerikai tőzsdék jövőjeKirívóan fejnehéz az amerikai részvénypiaci rali, hét vállalat szárnyalása hajtja a futamot. A kérdés az, utolérheti-e őket a mezőny. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.